30 Kasım 2009 Pazartesi

Zayıflama Yardımcı Şifalı bitkiler

Zayıflamaya Yardımcı Şifalı Bitkiler bölgesel incelme yöntemi

Doğanın bizlere hediye etmiş olduğu pek çok bitki mevcut. Bizler elimizden geldiğince bu bitkilerin yararlı ve zararlı yönlerini sizlere anlatmaya çalışıyoruz. En çok araştırılan konulardan bir tanesi, bu şifalı bitkilerden hangilerinin zayıflamaya yardımcı olduğu konusu. Evet bazı bitkilerin yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma gibi özellikleri mevcut. Aşağıda zayıflatma özelliği olan bir kaç bitkisel tarifimiz var. Hep birlikte görelim.
1. TARİF İÇİN MALZEMLER : (ATKUYRUĞU İLE ZAYIFLAMA)
* 20 gr (1 çorba kaşığı ) Atkuyruğu (Halk arasında bilinen diğer isimleri; tilkikuyruğu, zemberekotu)
* 4 su bardağı Su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : suyu kaynattıktan sonra, iyice ufalanmış at kuyruğunu suyun içine atıp, Yarım saat bekletildikten sonra ince ve temiz bir tülbentten süzün. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00′de 1′er çay bardağı için.
2. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMLER : (KEREVİZ, DOMATES VE HAVUÇ SUYU İLE ZAYIFLAMA )
* 1 adet domatesin suyu
* Havucun suyu (1 su bardağını doldurakacak kadar havuç olmalı)
* 4 su bardağı Su
* 2 adet Kereviz

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kerevizleri doğrayıp, suyun içine atın. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde ettiğiniz kereviz suyununun içinetaze olarak sıkmış olduğunuz domates ve havuç suyunu da ekleyin. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00′de 1′er çay bardağı için.
3. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMLER : (KİRAZ SAPI İLE ZAYIFLAMA)
* 1 çay bardağı kiraz sapı
* 6 su bardağı su
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Kiraz sapını suyun içine atın ve 12 saat bekletin. Ardından 15 dak. kadar kaynatın ve süzün. Sabah saat 10:00,da öğleden sonra 15:00 te ve akşam 21:00′de 1′er çay bardağı için.
4. TARİF İÇİN GEREKLİ MALZEMELER : (BİBERİYE İLE ZAYIFLMA)
* 1 avuç biberiye
* 4 su bardağı saf sirke
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Sirkenin , biberiyeyi ekleyin. 10 gün bekletildikten sonra, ince ve temiz bir bezle süzün. Sabah-akşam 1′er çay bardağı içilir.

25 Kasım 2009 Çarşamba

Bölgesel zayıflama teknikleri

Bölgesel zayıflama teknikleri ve bölgesel incelme önerileri

Bölgesel zayıflama vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan yağları eritmek anlamına gelir. Bu bölgeler genel olarak basen, göbek ve bel gibi bölgelerdir.
Göbekten oluşan yağlar genelde bayanları çok zor durumda bırakmaktadır. Çünkü bu oldukça çirkin bir görüntü sergiler. Bu nedenle bayanların bir çoğu bölgesel zayıflamaya başvurur. Vücudun çeşitli bölgelerinde toplanan bu yağları eritmenin iki çeşit yolu vardır. Birinci yol diyet ve egzersizdir.
İkinci yol ise zayıflama kapsülleridir. Yaklaşık üç aylık bir süre içerisinde diyet ve egzersizlerlu bu bölgedeki yağlar eritilebilir. Eğer bölgesel zayıflama istiyorsanız tavsiyelerimize dikkat edin. Öncelikle kendinize bir diyet programı belirleyin. Bu diyet programındaki yiyecekler genelde yağsız ve sebzeli besinler olmalıdır. Ayrıca bu diyet programınında işe yaraması için her gün en az yarım saat en fazla iki saatlik egzersizler yapın.


Bölgesel Zayıflama Teknikleri

Egzersizlere ilk önce ısınma hareketleri ile başlayın. Ardından tempolu koşu ile egzersizinize devam edin. Daha sonra bu egzersizleri yürüyüş ile tamamlayın. Ardından akşam yemeğinden sonra yapacağınız bir saatlik yürüyüş kilo vermenizi sağlar. Bir diğer zayıflama türü ise zayıflama kapsülleridir. Zayıflama kapsülleri ile diyet yapmanıza gerek yoktur. Çünkü zayıflama kapsülleri vücudun bölgelerinde toplanmış olan yağları parçalar.

Kısa Sürede zayıflama

Kısa sürede Zayıflamak için zayıflatan ve kilo verdiren diyet


Kısa sürede oldukça zayıflatan diyetlere büyük bir talep var. Kimi diyetisyenler bu diyetlerin çok kısa sürede kilo verdirmesini sakıncalı bulsa da Amerikan Kalp Vakfı acilen kilo vermeleri gereken kalp hastalarına bu diyeti öneriyor.
Ancak 35 yaş üstü kişilerin ve sağlık problemi olanların Amerikan Kalp Vakfı nın diyeti yapmamaları gerektiği baştan belirtiliyor. 3 günde tam 4.5 kilo verebileceğiniz bu diyeti üçüncü günün sonuda bırakmalı ve tekrar etmek istiyorsanız en az bir hafta ara vermelisiniz.

1. Gün
Kahvaltı
Yarım greyfurt
1 dilim tost ekmeği
2 çorba kaşığı fıstık ezmesi
Şekersiz çay / kahve
Öğle
Yarım porsiyon ton balığı
1 dilim tost ekmeği
Şekersiz kahve/çay/soda
Akşam
2 dilim et
1 tabak yeşil fasülye
1 küçük elma
1 tabak vanilyalı dondurma (3 top)

2. Gün
Kahvaltı
1 yumurta
Yarım muz
1 dilim tost ekmeği
Şekersiz çay/kahve
Öğle
1 tabak lor peyniri
3 tuzlu kraker
Akşam
2 sosis
1 tabak brokoli veya karnıbahar
Yarım tabak havuç
Yarım muz
Yarım tabak vanilyalı dondurma (2 top)

3. Gün
Kahvaltı
5 tuzlu kraker
1 dilim cheddar peynir
1 küçük elma
Şekersiz kahve/çay
Öğle
1 katı yumurta
1 dilim tost ekmeği
Akşam
1 tabak ton balığı
1 tabak karnıbahar
Yarım kavun
Yarım tabak vanilyalı dondurma (2 top)

6 ÖĞÜNLE ZAYIFLAYIN
Ünlüleri zayıflatmasıyla tanınan Haluk Saçaklı, hazırladığı diyet programları ve beslenme düzenleme teknikleriyle son günlerde adından en sık bahsedilen obezite uzmanı. Haluk Saçaklı davranış düzenleme tekniklerini Vitrin okuyucuları için şöyle özetledi: "Dayanamadınız ve atıştırmaya başladınız. Hemen kalbinizin sesini dinleyin. Kalbiniz eğer atıştırma sonrası kendinizi daha kötü hissedeceğinize dair uyarılar veriyorsa hemen soluklanın ve ortamdan uzaklaşın.Lokmalar arasında çatalınızı bırakmanız, yemek sırasında durup şöyle rahatça
sırtınızı sandalyeye dayamanız olumsuz duyguların uzaklaşmasını sağlayabilir. Yemeğe karşı oluşan bir anlık duygusal boşluk ortadan kalktığında kontrolün yiyecekte değil kendi ellerinizde olduğu anlayacaksınız.

Acıkmadan yemeğe başlamak büyük hatadır. Zira yemeği kesmek daha zor olacaktır. Yemek yemenizin fiziksel açlıktan olduğuna karar verdiğinizde acele etmeden, neyi ve neden yemek istediğinizi düşünerek hareket edin.Açlık ve iştahı iyi ayırt etmek gerekir. Bu ikiliyi çok iyi kontrol etmek gerekir. Açlık var olma mücadelesinin tehlikeli bir sinyalidir. İştah ise haz gereksiniminin göstergesidir.Tüm bu duyguları frenlemek için her şeyden önce güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın ilk yolu 'hayır' demesini bilmekten geçiyor."

Örnek diyet programı:
Uyanınca
1 bardak oda sıcaklığında su

Kahvaltı
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. Şekersiz limonlu açık çay
. 1 ince dilim kepek ekmeği
. 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir
. 4 adet yeşil ya da siyah zeytin
. 1 porsiyon domates - salatalık - yeşil biber

Kuşluk
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. 2 adet grisini lŞekersiz bitkisel çay

Öğle
. 2 adet köfte büyüklüğünde tavuk veya peynir ilâveli 1 porsiyon yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin)
. 2 ince dilim kepek ekmeği
. 1 su bardağı diyet yoğurt

İkindi
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. 1/4 sokak simidi
. 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir
. Şekersiz limonlu açık çay


Akşam
. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış 1 porsiyon 4 yemek kaşığı mevsim sebzesi veya sınırsız mevsim salatası
. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış 1.5 su bardağı kepekli makarna ya da pilav veya 12 yemek kaşığı kuru baklagil
. 1 su bardağı diyet yoğurt

Gece
. 1 porsiyon mevsim meyvesi

Yatarken
. 1 bardak oda sıcaklığında su

Sağlıklı yaşamanın birinci maddesi sağlıklı beslenmedir.Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara özen gösterdiğiniz sürece, hem fazla kilolardan kurtulursunuz, hemde sağlıklı bir yaşama kavuşursunuz.Buradaki diyet örnek olarak verilmiştir.Diyetin, doktor kontrolunda yapılması gerektiğini lütfen unutmayınız!!!

24 Kasım 2009 Salı

Acele kilo verme yöntemleri

Acele kilo verme, hemen kilo verme yöntemleri, hakkında bilgiler


Kilo problemleri günümüzün en büyük problemi arasında yer almaya devam ediyor. Hatta fazla kiloları olan insanlarda karakter zayıflıkları, mutsuzluk, toplum içinde hor görülme gibi manevi hasarlara yol açan problemlere rastlanıyor. Ve bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışan insanlar aşırı kilolarından kurtulmak için Hızlı kilo vermeye çalışıyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor. Unutmaması gereken bir şey varki o da şudur, ne kadar Hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız.

Ayrıca birçok yerde rastlaya bileceğiniz ‘şok diyet’ adı verilen diyet programlarına da itibar etmeyiniz. Çünkü bu rastlayabileceğiniz diyet listeleri her bünyeye uygun olmayabilir ve devamında çözümü zor veya olanaksız sağlık problemlerine yol açabilir.

Hızlı kilo vermeyi isteyen kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları için mutlaka bir uzman yardımı almaları gerekir. Çünkü çoğu insanda kilo fazlalığının nedeni metobolizmal ve hormanel çalışmaların yavaşlığından veya fazlalığından kaynaklanır. Zaten yapılan araştırmalar da ada görülmüştür. Hızlı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.Çoğu zayıf diye nitelendirilen insan yine çoğu kilolu insanlara göre çok daha fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Bu durumda şu tablo ortaya çıkıyor: Hızlı kilo vermek isteyenler öncelikle fazla kilo probleminin çok yemek yediğinden mi kaynaklandığını. Yoksa metobolizmal ve hormonal bir bozukluk neticesinden mi kaynaklandığını uzman yardımında bilmesi gerekir. Ve uzman yardımıyla tespit edilen rahatsızlığına yine uzmanın tavsiyelerine göre kilo vermeye veya Hızlı kilo vermeye başlaması en sağlıklı olan diyet programıdır.
Yukarda belirttiğim önerilere göre hareket etmeniz durumunda fazla kilolarınızdan en sağlıklı biçimde kurtulmanız mümkün. Yani uzman gözetiminde önce sorununuzun ne olduğu tespit edilmeli ve ona göre Hızlı kilo verme diyeti uygulanmalı veya uygulanmamalı.Bu bilgilerle hızlı kilo vermeniz kolaylayabilecektir

Acele kilo verme yöntemleri

Acele kilo verme, hemen kilo verme yöntemleri, hakkında bilgiler


Kilo problemleri günümüzün en büyük problemi arasında yer almaya devam ediyor. Hatta fazla kiloları olan insanlarda karakter zayıflıkları, mutsuzluk, toplum içinde hor görülme gibi manevi hasarlara yol açan problemlere rastlanıyor. Ve bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışan insanlar aşırı kilolarından kurtulmak için Hızlı kilo vermeye çalışıyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor. Unutmaması gereken bir şey varki o da şudur, ne kadar Hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız.

Ayrıca birçok yerde rastlaya bileceğiniz ‘şok diyet’ adı verilen diyet programlarına da itibar etmeyiniz. Çünkü bu rastlayabileceğiniz diyet listeleri her bünyeye uygun olmayabilir ve devamında çözümü zor veya olanaksız sağlık problemlerine yol açabilir.

Hızlı kilo vermeyi isteyen kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları için mutlaka bir uzman yardımı almaları gerekir. Çünkü çoğu insanda kilo fazlalığının nedeni metobolizmal ve hormanel çalışmaların yavaşlığından veya fazlalığından kaynaklanır. Zaten yapılan araştırmalar da ada görülmüştür. Hızlı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.Çoğu zayıf diye nitelendirilen insan yine çoğu kilolu insanlara göre çok daha fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Bu durumda şu tablo ortaya çıkıyor: Hızlı kilo vermek isteyenler öncelikle fazla kilo probleminin çok yemek yediğinden mi kaynaklandığını. Yoksa metobolizmal ve hormonal bir bozukluk neticesinden mi kaynaklandığını uzman yardımında bilmesi gerekir. Ve uzman yardımıyla tespit edilen rahatsızlığına yine uzmanın tavsiyelerine göre kilo vermeye veya Hızlı kilo vermeye başlaması en sağlıklı olan diyet programıdır.
Yukarda belirttiğim önerilere göre hareket etmeniz durumunda fazla kilolarınızdan en sağlıklı biçimde kurtulmanız mümkün. Yani uzman gözetiminde önce sorununuzun ne olduğu tespit edilmeli ve ona göre Hızlı kilo verme diyeti uygulanmalı veya uygulanmamalı.Bu bilgilerle hızlı kilo vermeniz kolaylayabilecektir

18 Kasım 2009 Çarşamba

Lipoliz İle Bölgesel Zayıflama

Lipoliz İle Bölgesel Zayıflama

Lipoliz Avrupa ve Amerika'da oldukça yaygın şekilde kullanılan etkili bir lokal zayıflama, bölgesel yağ eritme yöntemidir. Uygun hasta seçildiğinde liposuctiona yakın sonuçlar aldığından oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Çoğu yönteme göre de daha populerdir.Bunun sebebi;


Genel anestezi verilmesine gerek yok
Uygulama sırasında ve sonrasında hafif sızı
Kısa bir dönem sonrası etkilerin görülmesi
Yağ aldırma yöntemlerinin hepsinden çok daha ucuz
Uygulama sonrası normal aktivitelere hemen başlanması
Enjeksiyon sonrası bandaj,dikiş ve morarma olmamasıKullanılan madde, soyadan elde edilen fosfatidil kolindir. Fosfatidilkolin, soya lesitininin ana unsurunu oluşturur.

Lesitin, yağları parçalayan doğal bir enzimdir. Dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde, kolesterol düşürücü ve karaciğeri koruyucu etkisinden dolayı uzun yıllar kullanılmıştır. Son yıllarda ise istenmeyen bölgesel yağ birikimlerinin azalmasında ve selülitlerin tedavi edilmesinde enjekte edilerek kullanılmaktadır. Sağlıklı 18-75 yaşları arasında bulunan, kilolu, bölgesel zayıflamak isteyen, selülitli, çene altı genişlemesi bulunan veya göz torbaları bulunan erkek ve kadınlar aday kimselerdir.


Etkisini yağ hücresinin zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırarak gösterir. Lipidik bileşimin hücre dışına çıkışını kolaylaştırır. Sonuçta yağ hücresini normal boyutlara getirerek hatta yağ hücresini yok ederek etkisini gösterir. Yani fosfatidilkolin yağ hücrelerindeki yağ birikimlerini parçalar ve eritir. Lesitin ve fosfatidil kolin, vücudumuzda yağları parçalamaktan sorumlu olan, safra kesesi tarafından yapılan safranın içinde bulunmaktadır. Bu, tedavinin neden yan etkisinin olmadığı konusunu açıklar. Çünkü, vücudumuz bu işlemleri her zaman zaten yapmaktadır. Lipoliz tedavisinin avantajı direkt olarak hedef seçilen vücut bölgesindeki yağ dokunun içine enjekte edilmesidir. Böylelikle yağ eritici etkisi hızlanır.


Uygulanacak bölge lokal anestezik bir krem ile gerekirse anestezi edilir. Ardından dezenfekte edildikten sonra, enjekte edilecek yerler belirlenir. İnce tek kullanımlık iğne ile belirlenen noktalara ürün verilir. Enjeksiyon sonrası masaj yapılarak verilen ürün eşit oranda dağılması sağlanır. Bu aynı zamanda sonradan görülecek ağrıları da azaltır. Eriyen yağ vücuttan 2 hafta içinde ter, idrar ve dışkı ile uzaklaştırılır. Açığa çıkan yağ asitleri egzersiz ve diyet ile, su ve karbondioksit olarak vücuttan atılır. 2 haftanın sonunda, uygulanan vücut alanında incelmeler başlar. Şüphesiz başarı, yapılan yerin fazlalığına ve kullanılan ilacın miktarına bağlıdır. Enjeksiyon belirli aralıklarla içine katılan ek ajanlara bağlı olarak tespit edilen yerlere uygulanır. Etkiyi gözlemleyerek 4-6 hafta aralıklarla uygulama yapılmalıdır. Çok sık uygulamalarda sonuçta total yağ kaybı ortaya çıkabilir. Yüksek doz uygulamalarda ani yağ kaybına bağlı şekilsel deformiteler meydana gelebilir. Çünkü etkinin üçüncü haftadan sonra görülmeye başlandığı, giderek pik yapıp 6 haftadan sonrada devam ettiği gözlemlenmiştir. Asıl etkiyi ikinci seanstan sonra görmek mümkündür. Bu süreden sonra hastalar, incelmenin çevreden de fark edildiğini gözlemler. Seans sayısı 4-8 olarak planlanmakla birlikte bunu belirleyen, kullanılan ilaç miktarı ve hedef yağ kitlesinin büyüklüğüdür. Bir seansta uygulanacak doz miktarı bellidir. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, morarma, şişme, hassasiyet ve ısı artışı oluşabilir. Morarma diğer morarmalardan farklı olarak oldukça hızlı bir şekilde bir hafta içinde kaybolur. Hassasiyet azalarak devam eder. Erimenin devam ettiğini, ısı artışını takip ederekten tespit etmek mümkündür. Enjeksiyon sonrası bazen 1-2 gün süren hafif bir hassasiyet olur. Daha sonra yağların erimesine bağlı hafif bir ödem ve ardından çekilme evresi başlar. Seans sonrası yaklaşık 4-6 saat sıcak banyo yapılmaması önerilmektedir. Seanslara gelirken vücudu saran, dar pantolonlardan sakınmak gereklidir. Seans öncesi aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar kesilmelidir. Morarmaya zemin hazırlar. 2 seanstan sonra olumlu belirtiler görülmeye başlar. Tedavi sonrası 1 beden azalması her zaman görülür, diyet ve egzersiz programını iyi yapan vakalarımızda bu azalma 1,5-2 bedene kadar çıkar. Lipoliz yağ hücrelerinden yağı hücrede hasar oluşturmadan uzaklaştırır. Bu cildinizin tekrar doğal görünümüne neden olur. Eğer tekrar kilo alırsanız, yağ tedavi edilen yerlere tekrar yerleşir. Fakat bu yerleşme kişinin metabolizmasına bağlı olarak hemen olmaz. Hatta tedavi edilen yerlerden olmaz. Karboksiterapi ile birlikte olan uygulamalarda etkili olma şansı çok daha fazladır. Egzersiz ve diyet başarı oranını artırır.


Tıpta kullanım alanları:


Yüz bölgesi : (Göz torbaları, yanaklar, boyun ve çene altı )
Vücut bölgesi : (Basen ve üst uyluk yağ birikimlerinde, uyluk iç kısımları, alt uyluk yağ birikimleri, erkek ve kadınlarda bel kısmı (love handle), karın, göbek, alt ve üst bel kısımları, kol ön ve arka kısımları, sırt kısımları, diz iç kısımları )
Selülit tedavisinde : ( Basenler, uyluk, diz çevresi )
Lipoma : ( Vücudun her yerindeki yağ bezeleri )
Tedavinin sayısı kişiden kişiye, değişmekle beraber, vücut bölgesine ve beden genişliğine bağlıdır. Bağ dokunun ve yağ hücrelerinin farklı yapılarda olmasına bağlı olarak değişmektedir.


Fosfotidilkolin doğal bir enzimden oluşur. Bununla beraber, nadiren yan etkileri oluşabilir. Bunlar arasında geçici bölgesel sızı, yanma hissi, kaşınma, 1-2 gün süren hassasiyet sayılabilir. Klinik çalışmalar, fosfatidilkolinin güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat uzun dönem yan etkileri konusunda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.


Hamile kadınlar, emzirenler, insüline bağımlı ileri düzey diabetli olanlar, ileri kalp hastalığı, stroke ve iskemik atak hikayesi, yeni kanser hikayesi, kanama hastalığı hikayesi (hemofili) olan vakalar aday olamazlar.

Kavitasyon Yöntemi İle Bölgesel Zayıflama

Kavitasyon Yöntemi İle Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama ve selülit uygulamasında kullanılan liposuction, mezoterapi gibi tüm tekniklerden daha etkili sonuç veren Kavitasyon yöntemi, Hiçbir yan etkisi olmadan, her yaştaki bay ve bayanlara uygulanabiliyor. Deri yüzeyinden gönderilen ses dalgaları, derialtı yağ dokuda odaklanır, oluşan güçlü titreşim yağ hücre zarlarını parçalar ve yağ dokuyu sıvılaştırır. Sıvılaşan yağlar, vücudun beyaz kan damarları ve temizleyicihücreler tarafından ortamdan uzaklaştırılır. Parçalanan yağlar, vücuda ek enerji sağlar.
Bu enerjinin harcanması ve parçalanan hücrelerin karaciğere taşınıp , idrarla dışarı atılması için günlük 40 dakikalık yürüyüş ve günde iki litre su tüketimi önerilmektedir. İşlem tamamen ağrısızdır, bugüne kadar uygulanan 48.000 civarındaki işlemde herhangi bir yan etki görülmemiştir. İşlem sırasında kırılan yağların tamamen emilmesi 2 hafta sürdüğü için, incelme bu süre sonunda ortaya çıkmaktadır. Benzer bir teknoloji, daha önceleri böbrek taşlarını kırmak amacıyla kullanılmıştır.

Kavitasyon Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?
Kavitasyon sistemi, bölgesel yağlanma ve selülitle ultrason yardımıyla savaşan, cerrahi olmayan bir yöntemdir. Cildin dış yüzeyine uygulanan yeni ultrasonun yayılması, yağ dokusundaki hücre sıvısında ani ve yüksek basınç değişikliklerine neden olur. Bununla birlikte oluşan köpüklenme önce genişleme, sonra patlama yaratır. Kavitasyon denilen bu etki; yağı sıvılaştırıp hücrelerin duvarlarını tahrip ederek depo yağların yapısını bozar. Bu dokudaki yağ hücreleri ve açığa çıkan yağ asitleri parçalanarak, lenf yolları sayesinde buralardan uzaklaştırılmaya çalışılır. Serbestleşen bu yağlar, adalelerde yakılarak ya da üriner sistem ve karaciğer yoluyla vücuttan dışarı atılırlar. Biz bu teknolojiyi önceden tecrübe sahibi olduğumuz hipoosmolar lipotomi yöntemiyle beraber kullanarak bahsedilen etkili sonuçları alıyoruz. Zaten tavsiye edilen ve bilimsel olarak da ispatlanmış gerçek etki mekanizması da bu metot ile elde edilmektedir.

Hangi Amaçlar İle Uygulanır?

Kurtulmak istenilen, yerleşmiş bölgesel yağları öncelikle eritmek, selülitli bölgelerin görünümünü azaltmak için kullanılan güçlü bir sistemdir. Makinenin bir diğer özelliği de ayarı değiştirilerek güçlü ultrason dalgaları aynı zamanda cilt sıkılaştırması için fayda sağlamaktadır.
Uygulamanın Ağrı ve Acı Verme Durumu Söz Konusu mudur?
Kavitasyon yöntemi, yazılımı sayesinde etkinleştirilmiş, kuvvetlendirilmiş, güvenli ve acısız bir ultrason uygulamasıdır. Cerrahi işlem gerektirmez. Uygulama esnasında ve sonrasında birkaç saat kadar süren hafif bir ısı hissedilebilir. İşlem esnasında işitilen, sadece o kişi tarafından işitilen yüksek bir vızıltı olmaktadır, işlem biter bitmez ses de kesilmektedir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

İki yöntem ile de kullanılır.
Islak yöntem: Hipoozmolar sıvı enjeksiyonu yardımıyla, yağ hücreleri şişirilir. Böylece sıvılaştırma ve patlatma daha etkin biçimde gerçekleştirilir; buna hipoosmolar lipotomi diyoruz. Bu yöntem ile 1 seansta veya 15 gün aralıklar 3 seansta amaca ulaşılabilir. Bu ıslak yöntem dediğimiz tedaviler daha sonrasında lenf drenaj yöntemleriyle de desteklenir.
Kuru yöntem: Sıvı verilmeden o bölge de direk uygulama yapılır, 6-8 seansta daha yavaş bir süreçte sonuç alınır. Haftada 1 gün uygulanır. İğneden korkanlar için tavsiye ediyoruz, diğer sistemlerle de desteklenebilmektedir.

Kavitasyon Liposuction’dan Hangi Özellikleri İle Ayrılır? Avantajları Nelerdir?

Zaruri olarak liposuction veya abdominoplasti (karın germe) dediğimiz yöntemleri gerektiren durumlar dışında, ameliyatsız çözüm arayan kişiler için teknolojiyle birlikte tıbbın varabileceği en üst düzeyde ve gerçek sonuçlar vaad eden, bilimsel bir alternatiftir. Her ne kadar dikkatli ve özenli çalışılsa da ondülasyon dediğimiz dalgalanmalar liposuctionun görülen en sık komplikasyonudur. Kaldı ki liposuction lokal bir kilo verdirme yöntemi gibi uygulandığında, o bölgelerden fazla yağ alınabilmesiyle kişilerin gerçek sorunun ancak bir kısmını çözebilmektedir. Daha sonra, ilerleyen yaşlarda kilo alındığında düzensiz şişlikler oluşabilmekte, bu sefer daha başka estetik ve ruhsal sorunlar ortaya çıkabilme ihtimali hep mevcut olacaktır. Bu yeni geliştirilmiş Kavitasyon cihazı, özellikle yağ dokularına seçici olarak etki eden ultrason teknolojisinin bize sunduğu, en güçlü silahlardan biri olmaya adaydır. Yani artık çok daha az vakada liposuction tercih edileceği günler bu kavitasyon teknolojisi sayesinde yaklaşmıştır.

Erkeklere de Bu Uygulamalar Yapılabilir mi?
Erkeklere uygulama rahatça yapılabilir. Bu sistemde erkek, kadın ayrımı yoktur.
Sonuçları Görmek İçin Ne Kadar Süre Geçmeli ve Bu Arada Neler Yapılmalı?
Özel bir diyet, spor takviyesi gerekmemekle birlikte, nasıl olsa böyle bir uygulama yaptırdım diye fazla yemek yemek kaybedilen yağlara yenisini ekler. Bazen bu yanılgıya düşüldüğünü görmekteyiz. Yine de serbestleşen yağ asitlerini harcamak ve yenilerini depolamamak için ultrakavitasyon ile hipoosmolar lipotomi ertesi, yaşa ve bedene uygun bir beslenme ve hareket etmenin dışında özel bir çaba gerekmiyor.
İlk seanstan itibaren yağlı bölgede elle tutulur bir yumuşama, ardından da sertleşip küçülme hissediliyor. Gözle görülür sonuçları da 15. günden itibaren gözlenebilmektedir.

14 Kasım 2009 Cumartesi

Bacaklarımı Nasıl İnceltirim

Bacaklarımı nasıl inceltirim

Doğa, kadınları, yağ doğal olarak basen ve bacaklarda (özellikle üst bacaklar) birikecek şekilde programlamıştır. Ama bu ancak menopoza kadar devam eder. Menopozdan sonra, kadınlar da, tıpki erkekler gibi, karın bölgesinde yağ biriktirmeye başlarlar.

Kadınların hangi bölgelerinden kilo almaya eğilimli olduklarını belirleyen etmenler arasında genler de vardır.Eğer ailenizin kadınlarının kilolu kısımları genellikle popolarıysa, siz de poponuzdan kilo almaya meyilli olacaksınız. Tıpkı bunun gibi, kemik yapınızı ve vücut çatınızı da genlerle almanız çok mümkün. Bunlara rağmen, vücudunuzdaki yağ oranı genle ya da herhangi başka bir yolla geçmez.Vücudunuzdaki fazla ve kiloların tek sorumlusu sizsiniz. Bu fazlalıklara bacaklarınızdaki yağlar da dahil.

Kimse özel bir diyet uygulayarak bacaklarını inceltemez. Eğer bacaklarınızın incelmesini istiyorsanız, o zaman bir diyet programı uygulamanız gerekiyor. Yani sadece bu bölgeleri inceltecek Basen ve Bacak Diyeti diye bir diyet bulunmuyor. Bu işe yaradığı söylenen bazı diyetler de fantaziden öteye gitmiyor. Şunu unutmayın. Ne yağ kasa, ne de kas yağa dönüşür. Egzersiz kas kütlenizi artırır ama yağı yok etmez.

Kimse hayat boyu kalın bacaklarla yaşamak zorunda değildir. Doğru bir beslenme programı uyguladığınız takdirde, bacaklarınız incelecektir. Siz hiç kıtlık çeken insanlar arasında kalın bacaklı birini gördünüz mü? Bu birazda yediklerinizden kaynaklanıyor dolayısıyla

Peki bacaklarımın incelmesini nasıl sağlarım?

Bunu yapmanın en hızlı ve etkili yolu, yüksek miktarda karbonhidrat ve az miktarda yağ içeren bir diyet uygulamaktır.

1- Günlük aldığınız yağ miktarını günde 30 grama düşürün.

2- Bu 30 gramın en fazla 10 gramı doymuş yağ olsun.

3- Yemeden önce etlerde bulunan yağı iyice ayıklayın.

4- Bol meyve ve sebze yiyin.

5- Esmer ekmek, makarna, pilav, fasulye ve tahıl gibi karmaşık karbonhidratları tercih edin.

6- Egzersiz sağlıklıdır. Ama abartılı yapmanız, istediğinizin tam tersi bir etki yaratacaktır.

Kalın bacaklardan muzdarip pek çok kadın, soluğu spor salonlarında alarak, bu problemlerini egzersizle çözme yoluna giderler. Ancak bu çoğu zaman, bacakları inceltmek yerine kalınllaştırır. Bu nedenle egzersizi abartmadan ama düzenli olarak yaparak, yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeye konsantre olun.

Unutmayın: Bacaklarınızı inceltebilirsiniz.

Az yağlı bir diyet programı, vücudunuzdaki fazla yağı zaman içerisinde, kademeli olarak azaltacaktır. Buna bacaklarınız da dahildir. Tamamen doğal bir işlemdir ama bir gecede olmasını beklemeyin. Hatta haftalardan ziyade, aylarınızı vermeye de hazır olun ama sonunca başaracaksınız. Azminizden birşey kaybetmeden programı uygulamaya devam edin

Kalça Küçülten Diyet

Kalça Küçülten Diyet


Kalçalarınızın genişliğinden şikayet mi ediyorsunuz? Müjde; pek çok kadının
başlıca derdi olan kalça problemini ortadan kaldıran şok diyeti açıklıyoruz…
Uygulayacağınız 6 haftalık diyetle kalça ve basen bölgelerinizdeki fazla
yağlardan kurtulabilirsiniz. Amerikalı ünlülerin denediği bu diyetle sadece
vitrinden izlemekle yetindiğiniz dar pantolonları üzerinizde rahatlıkla
taşıyabilirsiniz. Tabii rakiplerinizi kıskandırıp, partnerinizi büyülemek de
cabası…

Diyetin amacı hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu vücudun alt tarafında
toplanan yağlardan kurtulmak için çok özel bir diyete ihtiyaç var.
Uygulayacağınız diyet her yerde kolayca bulup tüketeceğiniz gıdalardan oluşuyor.
En önemlisi de oldukça ekonomik oluşu.

Diyetin birinci dereceden etkilediği bölüm kalça ve basen ardından da bacaklar
geliyor. Özellikle binici pantolonu olarak adlandırılan kalça ve diz kapağı
bölgesinde fazla kilo problemi olan kişiler tam 6 hafta içinde etkili çözüme
kavuşabiliyorlar. Diyet kayısı ve badem müsli olarak tanınıyor.

Müslinin hazırlanışı
Hazırlayacağınız müslinin tadı oldukça leziz. İçeriğinde badem ve kurutulmuş
meyvalar ve tahıllar kadar pek çok vücudunuza faydalı gıdalar bulunuyor. Ancak
hepsi bir araya getirildiğinde kalça bölgenizdeki yağları hızla eritip, sizi
forma sokuyor.

2 fincan yulaf tanesi, 2 fincan kırılmış fındık, 1 fincan buğday, 1 fincan
çekirdeksiz kuru üzüm, 1 fincan ayçiçek tohumu, 1 fincan badem, 1 fincan ince
kıyılmış kuru kayısı..

Malzemeleri karıştırıp, blenderdan geçirin. Hazırladığınız karışımı tam 12
porsiyon olacak şekilde eşit parçalara ayırın. Her porsiyonda karışımı bir
bardak diyet soğuk süte ilave ederek tüketeceksiniz. Tabii üzerine yarım dilim
muz da ekleyebilirsiniz.

Kahvaltı: Bir porsiyon hazırladığınız müsli, bir fincan
süt ve dilimlenmiş yarım muz

Saat 11.00: Bir elma

Öğle: Bir porsiyon müsli ve yarım muz

Öğleden sonra: Bir avuç kuru üzüm

Ana öğün: Meyveyle birlikte temel gıdalar (Aşağıda gün gün verilen yiyecekleri
tüketin)

Yatmadan önce: Bir portakal

Meyveler: Elma, kayısı, iki kurutulmuş erik, bir mango

Günlük programınızda ana öğünler

Pazartesi: Bir parça tavuk kanat ya da göğüs ızgara, yeşil salata ve bir meyve.

Salı: İki yumurtalı omlet, domates ve rendelenmiş havuçla tüketilecek.

Çarşamba: Bir çay fincanı büyüklüğünde yer tutan spagetti, bir meyve.

Perşembe: İnce dilimlenmiş bir tavuk göğsü. Haşlanmış havuçla servis yapılacak.
Dilerseniz yanına haşlanmış brokoli de alabilirsiniz. Ek olarak bir meyve.

Cuma: Ton balıklı yeşil salata. Bir adet katı pişmiş yumurta, bir meyve.

Cumartesi: Bir parça hindi göğsü, mısırla karışık yeşil salata, bir meyve.

Pazar: 3 dilim rosto edilmiş biftek, havuçlu brokoli salatası ve iki adet
haşlanmış patates, bir meyve.

13 Kasım 2009 Cuma

Yağ Yakma

Yağ Yakma
Bir an önce forma girmek istiyorsanız, vereceğimiz küçük tüyoları dikkatlice okuyun. Çünkü bu öneriler sayesinde yaptığınız aktivite ne olursa olsun daha hızlı yağ yakabilir, istediğiniz gibi formda bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Canlanın.

Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun ve gideceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar yürüyerek gidin. Örneğin kuru temizlemeciye giderken canlı ve hızlı bir tempoyla 30 dakika yürüdüğünüz zaman yaklaşık 120 kalori yakabilirsiniz. Bu, araba kullanmakla yakacağınız kalori miktarının tam iki katına eşittir.

Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın.

Ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsanız bile. Eğer amacını yağlarınızdan kurtulmaksa, en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki; bunlar baldır, kalça ve göğüs kaslarınızdır.
İkişer ikişer çıkın.

Asansör yerine merdiven kullanmanın kalori yakmaktaki yararı bilinen bir gerçek. Ancak basamakları birer birer yerine ikişer ikişer çıkarsanız, yüzde 55 daha fazla yağ yakmanız mümkün.

En çok yağ yaktıran 5 egzersizi deneyin.

Eğer bütün bu önerilerin hangisini yapacağınız konusunda kararsızsanız, en çok yağ yakmanızı sağlayacak 5 egzersizden birini seçebilirsiniz.

1. Kardiyo kikboks ( saatte yaklaşık 700 kalori )
2. Koşma ( saatte yaklaşık 650 kalori )
3. İp atlama ( saatte yaklaşık 590 kalori )
4. Karate ( saatte yaklaşık 590 kalori )
5. Kayak ( saatte yaklaşık 470 kalori )


Hızlı
yağ yakma önerileriNasıl beslenerek kilo vereceğinizi düşünüyorsanız bu bilgiler size yardımcı olabilir
Eğer kadınsanız büyük bir muffin kek yediğiniz için muhtemelen en sevdiğiniz jeanin içine giremezsiniz Girebilenleri de kıskanırsınız Eğer atıştırmadan duramayan bir erkekseniz, gençliğinizdeki düz karnınızdan eser kalmamış olabilir Daha hızlı yağ yakamaz mısınız? Sandığınız kadar kolay olmasa da imkansız değil

İşte yağları yakmanızı sağlayan 5 strateji

1 Gerçekçi olun

Gerçek öneri 1: “Kilo veremezsiniz Kimse bunu duymak istemez” Eğer jeanlerinize gerçekten girmek istiyorsanız tepeden tırnağa yağ yakmanız gerekiyor Bedeninizdeki yağlardan kurtulmak için kendinizden başka destekçiniz yok

Gerçek öneri 2: Biraz zamana ihtiyacınız var “Karnınızı hemen düzleştirecek kolay bir yol yok Dikkatli beslenirseniz ve egzersizlerinizi ihmal etmezseniz, zaman geçtikçe göbeğiniz veya basenleriniz kaybolacak Kendinize birkaç ay verin Kilonuz hemen değişmeyebilir ancak kıyafetlerinizi giydiğinizde farkı göreceksiniz

Gerçek öneri 3: Bu biraz zalimce gelebilir 20 yaşlarındaki gibi dümdüz bir karına sahip olmayı beklemeyin “Yaş geçtikçe cilt elastikliğini kaybeder” Cilt sarkıklığı göbek gibi görünebilir Yaş geçtikçe kaslar gücünü kaybeder, metabolizma yavaşlar ve bunlarla mücadele etmek zorunda kalırız

Gerçekçi olarak yağlardan kurtulmanızı sağlayan öneriler


2 Yağ yakıcı egzersiz: Kalbinizi pompalayın
Kalbi çalıştıran kardiyovasküler egzersiz programı yağları yakmanızı sağlar Yürüyüş mükemmel bir egzersizdir Düzenli ve tempolu yürüyen insanlar yağlarından ve sarkmalardan kolaylıkla kurtulabilir Kısa süreli yürüyüşler çok fazla etkili olmaz Günde iki gün yürüyorsanız 3 güne çıkarın Eğer 30
dakika
koşuyorsanız bunu 45 dakika yapın


Ara egzersizler, hafif egzersiz yapanların daha fazla yağ yakmalarını sağlar 5 dakika yürüyüp 5 dakika koşun Bu şekilde devam edin Bu strateji daha fazla yağ ve kalori yakmanızı sağlayacak Yaptığınız yürüyüş ve egzersizlerin aralıklarını sıklaştırmanız, sayısını artırmanız daha fazla kalori ve yağ yakmanızı sağlar

3 Yağ yakıcı egzersiz: Ağırlık kaldırın ya da diğer güçlendirici egzresizleri yapın
Haftada 3 kez yarım saat ağırlık çalışırsanız sarkmaları önlersiniz Eğer başlangıç aşamasındaysanız önce sarkmaları kontrol altına almalısınız 2 ağırlık kaldırma dersi işinize yarayabilir Eğer sarkmaları kontrol altına aldıysanız haftada bir 2 ağırlık dersi kontrol etmenizi sağlayacaktır Bu konuda aklınız karıştıysa ve diğer sarkan bölgelerinizin de toparlanmasını istiyorsanız eğiticinizden yardım alabilirsiniz


Basit bie ev egzersizi: Bir süpürge alın Tutun ve başınızın üstüne kadar kaldırın Sağa ve sola doğru hareket ettirin Tekrarladıkça sıkılaşmayı hissedecek ve bu hareketi seveceksiniz Ağırlık egzersizi boyunca maksimum yağ yakmak için her egzersizi 12-15
arasında
tekrarlamalısınız Erkeklerin ise bir hareketi 8 ile 12 arasında tekrarlaması yeterli

4 Yağ yakıcı egzersiz: Şınav egzersizi
Sarkmalardan kurtulmak için insanlar sürekli şınav hareketi yapmayı planlar Bu hareket karın ve bel çevresi yağlardan kurtulmanızı sağlar Aynı şekilde bu şekilde oturup kalkmak basenlerdeki yağları da eritir

5 Nasıl yağ kaybedersiniz: Beslenmenizi gözden geçirin

Her hafta beslenmenize yağ yakan şeyler ekleyin Bunlar acı biber, yağsız süt ürünleri ve yağsız besinler olabilir Bazı araştırmalar bazı yiyeceklerin metabolizma hızlandırıcı etkisine dikkat çekiyor Örneğin biberin bu tür etkisi olduğu belirlenmiş Günlük beslenmenizde diyetinize yardımcı olacak yağsız gıdaları tercih edin Ufak besinleri sıkça tüketmek de kilo vermenizi sağlıyor Günde 5 kere, daha ufak porsiyonlarda yiyeceklerinizi yemek kilo vermenize yardımcı olurken, her zaman enerjik kalmanızı sağlar

kol İncelme

Kol inceltme
Vücudumuzun en belirgin yerlerinden biris olan kollar, özellikle kadınlar için güzelliğin parçalarından birisidir.Erkeklerin bayanlarda en çok incelediği alanlar arasında bulunan kolllarımızın ince olması bayanlar için çok önemlidir.Bu nedenle Kol inceltme yollarını incelerseniz sizde Omuz yağlarını ve Kol inceltebilrsiniz

Kollar ve Omuz Yağları Nasıl Eritilir ?
Şişman insanların şişman olduklarının en belirgin hali kollarıdır. Şişman bir insanın kollarından sürekli yağlar sarkar. Bu nedenle sırf kollarının bu şekilde görünmemesi için zayıflamak isteyenler vardır. Tabiki bu kollardaki yağları eritme yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin en başındaki ise egzersizlerdir. Gerekli egzersizleri yaparsanız bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
Ayrıca egzersiz ve diyet bir yapılırsa daha kolay kol inceltme yöntemini kullanabilirsiniz..
Diyete başladığınız ilk günden itibaren sadece sebzeli yemekleri tercih edin. Çünkü sebzeli yemeklerin egzersizle eritilmesi kolaydır. Ardından her gün sabah ve akşam spor yapın. Bu spor programınız ise şöyle olmalıdır.

İlk önce sabah kalkın ve kahvaltınızı yapın. Ardından spor yapmak için oksijenin bol olduğu bir mekan seçin. İlk işiniz ısınma hareketleri olmalıdır. Çünkü ısınma hareketlerine başlamadan önce koşarsanız vücudunuz direnemez. Bu nedenle ısınma hareketleri ile başlamak en mantıklısıdır. Ardından on dakika tempolu koşun. Tempolu koşudan sonra biraz yürüyün. Bu yürüyüş yirmi dakika sürmelidir. Yürüyüşten sonra on dakika dinlenerek on şınav ve on mekik çekiniz.
Bu mekikler vücuttaki tüm kaslarıVücudumuzun en belirgin yerlerinden biris olan kollar, özellikle kadınlar için güzelliğin parçalarından birisidir.

Erkeklerin bayanlarda en çok incelediği alanlar arasında bulunan kolllarımızın ince olması bayanlar için çok önemlidir.Bu nedenle Kol inceltme yollarını incelerseniz sizde Omuz yağlarını ve Kol inceltebilrsiniz çalıştırmaktadır.

Vücudumuzun en belirgin yerlerinden biris olan kollar, özellikle kadınlar için güzelliğin parçalarından birisidir.Erkeklerin bayanlarda en çok incelediği alanlar arasında bulunan kolllarımızın ince olması bayanlar için çok önemlidir.Bu nedenle Kol inceltme yollarını incelerseniz sizde Omuz yağlarını ve Kol inceltme ile yapabilirsiniz.

12 Kasım 2009 Perşembe

Bölgesel Zayıflama Önerileri

Bölgesel zayıflama önerileri

Bütün yaptıklarınıza rağmen kilo veremiyorsanız stres yapmaya başlamayın. Bu durumdaki ilk kişi değilsiniz. Kepekli ekmek ve lif oranı yüksek gıdalarla yapacağınız kahvaltılar kilo vermenizi sağlıyor ve verdiğiniz kiloları tekrar alma gibi riski ortadan kaldırıyor.
Kahvaltı uzun sürecek bir öğün olmadığı için uykunuzdan vereceğiniz çok kısa bir süre ile zinde bir güne başlayabilirsiniz. Kahvaltıda yağ oranı yüksek besinlerden sakının meyve ağırlıklı yağsız süt ve yoğurtlar olabilir.

Küçük bir parça ile diyetime bir şey olmaz mantığından uzaklaşmalısınız. Küçük parçalar farkında olmadan size büyük kalorilere götürecektir. Tuzuna bakayım, tadına bakayım kelimeleri düşünce olarak çok masumda olsa sonucu masum olmayabilir dikkatli davranmanızda fayda var.

Dikkat derken kalorisini bilmeden tükettiğimiz gıdalar farkında olmadan zayıflamamızı engeller. Hataya düştüğümüz gıdalar ağırlıklı sıvı gıdalardır. Meyve suları ve tatlandırılmış yoğurtlar alkol içermeyen içecekler gibi.

Diyetinizin ödülü olarak belirlediğiniz bir gün bu gıdalardan yemelisiniz.

Beslenmemizde en önemli yer teşkil eden ekmek ve yağ yerine kepekli ekmekler, doğmuş yağ oranı yüksek gıdalar tercih etmelisiniz.

Bölgesel Zayıflama Egzersizleri

Bölgesel zayıflama egzersizleri

Bölgesel zayıflama egzersizleri bütün egzersizleri içeriğine almaktadır. Ayrıca bunların dışında belirtilmesi gereken bir şey vardır ki yaptığınız bütün egzersizlerin yağ yakımında etkili olduğu, kan şekerinin alt seviyelere indiği zaman ise çikolata gibi şekerli ürünler yiyerek kan şekerini yükselterek dengede tutmayı sağlayabilirsiniz.

Göbek çevresinde yapılan egzersizler elbette göbek bölgelerinde bulunan yağları eritecek diye bir şart koşulmamalıdır. Her egzersiz yağ yakar sorusuna çoğu zaman hayır denilmektedir. Çünkü yağlar organizmada eriyebilmesi için belirbi bir düzeyde zorlama yüklenme gibi şiddetli zorluklar gereklidir. Bunun bir formülü bulunmaktadır. 20-22 yaş nabız atış hızında ortaya çıkabilen rakamın % 50 ile % 80 arasında bir oranda olamsı gerekir bu yağları yakabilmekte için. Yağ yakma işlemi en erken 15-20 dakika yapılan egzersizlerin sonrasın bölgelerde zayıflama başlar.

Sağlıklı bir spor yapmak için sürekli koşmalısınız!

Egzersiz ve bölgesel zayıflama için koşu uzun süre belirli bir program eşliğinde yapıldığında herhangi bir sorun olmaz. Ancak ilk kez koşacak kişilerde kalp yada damar hastalıkları varsa sorun yaşanabilir. Herkez için en uygun egzersiz yürüyüş olacaktır.

Sürekli egzersiz yapmak vücut için çok sağlıklı!

Herkes egzersiz yapsın demiyoruz ama genellikle orta yaş üstünde olan kişilerin aşırı yüklenme sonrasında vücutları zarar görebilmektedir. Bunun için en fazla 3 gün olacak şekilde egzersiz zayıflama için yada formda kalmak için yapılabilir. Kondiksiyonlu kişiler bu günü 5′e çıkarabilir.

Alışverişe gidip gelirken yürümek hatta ev işleri bile egzersiz sayılır bölgesel zayıflatır!

Vitrin yürüyüşleri sağlık bakınından fayda sağlamaz. Her ne kadar sizi yoran ve hareketli olan ev işleri sportif anlamda kazanç sağlamaz.

Bölgesel zayıflama için bölgesel egzersizlere yer verilmelidir!

Bu yanlıştır. Eğerki göbek çevresindeki yağlar yakılmak isteniyorsa hareket o bölgedeki yağları eritmez. Ancak karın kasların azda olsa sertleşme meydana gelir ve göbek sarkıklığını toplar.

Kondisyon aletlerideki harcanan caloriler yakılan yağı gösterir!

Tabiki hayır. Egzersiz yapma sürecinde elbet yağlar yanıyor ancak yakılan misal 500 calorinin bütünü yağlardan tüketildiğini söylemek doğru olmaz. Egzersizleri yaparken 6 ile 8 hafta öncesinde net bir sonuç beklemek tamamen yanlıştır. Gerçek sonucu ise ancak 6 ay sonra elde edebilirsiniz.

Egzersiz sabahları yapılmalıdır!

Fark etmez egzersiz hangi saatte olursa olsun yapılabilir. Ancak sabah aç karnına yapılan egzersizler yağ eritme bakımından biraz daha avantaj sağlar. Yalnız akşam üzeride olsa yağ yakmanız sağlanır. Sabahın avantajları ; akşam yattınız sabah kadar birşey yemediğiniz için depolarınız en alt seviyede olduğu için yağ yakılması ile zayıflama daha kolaydır. Bölgesel zayıflama egzersizleri sabah kalktığınızda yapmanızı tavsiye ederiz.

Çok terlemek yağ eritmektir!

Hayır çok terlediğinizde yağ yaktınız anlamına gelmez. Terlemek herhangi bir ölçüt olarak kabul edilmemelidir. Hiç terlemeden yağ eritmek bile mümkündür.

Egzersiz esnasında su içilmelidir!

Buda doğru değildir. Az az mideye yük olamacak biçimde suyu içmelisiniz.


Bölgesel zayıflama egzersizleri

Ayrıca yalnız sıvı içecekler tüketerek zayıflamanız mümkün değildir.

Tek öğün beslenmek kolayca zayıflatır!

Kilo almanızın esas sebeplerinden bir tanesi, bütün gün boyunca aç durup yalnızca akşamları yemek yemektedir. 18 ile 20 saat boyunca aç kalan vücutta bu sürenin devam edileceğini düşünülür ve savaş hazırlıklarına başlanır gibi yedikleriniz depo edilmeye başlanır.

Akşam yemek yemememek kilo kaybında yardımcı olur!

Diğer öğünlerden çok fazla yemek yenmesi akşam hiçbirşey yememek kilo vermede olumlu bir etki yapacaktır.

Sadece sıvı ürünler tüketmekle zayıflamak mümkündür!

Yanlış. Kahve, çay, bitki çayları, su, diyet içecekleri kalori ile enerji içermediği için sadece kilo aldırmaz. Ancak meyve suyu gibi gazlı olan içeceklerin içeriğinde bulunan şeker kilo almanızı sağlar.

Kilo almamak için düzenli olarak 3 öğün yemek yemeliyiz!

Araştımalara göre aynı seviyede kalori alsalar bile 3 öğün yerine 6 öğün yemek yiyenlerin daha çabuk kilo verdiğini göstermektedir. Öğünleri arttırmak midedeki doygunluk hissini arttırarak sonraki öğünde daha az yemek yemeyi sağlıyor.

Meyveler kilo aldırmaz, diyet yapılırken istediğimiz kadar meyve yiyebiliriz!

Hayır. Sebzeler ile su ve lif oranları fazla olduğundan calorisi azdır. Çiğ yenen sebzeler kıvırcık, göbek, marul, nane, maydanoz, biber, roka, salatalık sınırsız yenebilir. Fakat karpuz, üzüm ve incir gibi meyveler belirli seviyede tüketilmelidir.

Kilo vermede diyet ürünleri serbest olarak yenilebilir!

Bütün diyet ürünlerindeki enerji (kalori) değeri 0 değildir. İçeceklerde kalori bulunmaz iken biskübilerdeki kalori ile yağ ve karbonhidratlar bir enerji bulundurduğundan kilo aldırabilir.

Kan şekeri düştüğünde şekerli gıdalar yenmemeli!

Pretein vücut mekanızmasını daha hızlı hareket ettirir. Fakat devamlı protein alımı kas dokularını eskitmede rol oynar ve su kaybına neden olur. Kilo veriyorum derken metabolizmayı yavaşlatarak diyetin sonrasın daha çok kilo alımı başlar.

Sabahları aç karına limon suyu içmek zayıflatır!

Hayır. Su yada içine koyulan limon ve ya soda gibi içeceklerin bitki çaylarının yağlarını yakmada, ayda yok etmede herhangi bir etki sağlamaz. Bölgesel zayıflama için bu uyarıları dikkate almanız size büyük yarar sağlayacaktır. Kısa süre zarfında zayıflayıp formunuza kavuşacaksınız.

Uyarı: Bu yazı diyetvakti.net sitesi için hazırlanmış olup, kaynak adresinin linki verilmeden başka sitelerde yayınlanması yasaktır.

11 Kasım 2009 Çarşamba

Doğru Sağlıklı Zayıflama Taktikleri

Doğru Sağlıklı Zayıflama Taktikleri

Doğru Bilinen: Kilo vermek için ilaç kullanabilirsiniz.

Yanlış: kilo vermede ilaç kullanmak tek başına etkili değildir. Kilo vermek için yaşam ve beslenme alışkanlığınızı da değiştirmeniz gerekmektedir.

Doğru Bilinen: Spor ve hareket zayıflatır.

Yanlış: Gün içerisinde yaptığınız spor ve hareketler vücudunuzda kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Fakat gün içerisinde aldığını kalori miktarı yaktığınız kaloriden fazla ise zayıflamanız mümkün olmamaktadır.zayıflama teknikleri

Doğru Bilinen: Günde 3 öğün yemek yiyin.

Yanlış: günde sadece 3 öğün beslenmek, ara öğünleri atlamak acıkma hissinin fazlalaştıracağından ana yemeklerde daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyarsınız ve daha fazla kalori alırsınız. Aldığını her fazla kalori kilo olarak geri döner. Bu nedenle günde 3 öğün yerine 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak sık sık beslenmelisiniz.

Doğru Bilinen: Bitkisel ürünler zayıflamada faydalıdır.

Yanlış: bütün bitkisel ürünlerin sağlıklı olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Doğru Bilinen: Kilolardan kalıcı olarak kurtulmak mümkün değildir.

Yanlış: geçici yöntemlerle verilen kilolar fazlası ile geri alınır. Verdiğiniz kiloların kalıcı olması için beslenme şeklinizi ve yaşam tarzınızı düzenlemeli ve alışkanlık haline getirmelisiniz.

Doğru Bilinen: Sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır.

Yanlış: sıcak ortamlarda oluşan terleme ile kilo kaybı oluşmaz sadece vücuttan su kaybı meydana gelir.

Bölgesel Yağlardan Kurtulmak

Bölgesel Yağlardan Kurtulmak

Herkesin vücudunda incelmesi daha zor olan bölgeler vardır.Bu bölgelerde yağlar daha yoğun olarak toplanır ve kişiden kişiye farklılık gösterir.Bazılarında bel bölgesinde fazlalık oluşurken bazılarında kalça kısmında olabiliyor.

Zayıflamak sadece incelmek değildir.Çeşitli hastalıkları da zayıflayarak engellemiş olursunuz.Adet dönemlerinde vücut ödem yapar ve şişlik oluşur.Ayak parmağınıza uygulayacağınız ufak bir testle anlayabilirsiniz.Hafifçe parmağınıza bastırın gerginlik varsa şişlik vardır ama hafif çöküklük oluşuyorsa şişlik yoktur.

Bazen şişen ayak bilekleri kalp rahatsızlıklarının,kan pıhtılaşmasının ya da böbrek yetersizliğinin işareti olabiliyor.

Peki şişliklerden nasıl kurtuluruz?

Günde 2 kere içeceğiniz karahindiba çayı vücudunuzdaki ödem için mükemmel bir kurtuluş yolu olacaktır.Hergün 10-15 dakikayı kendinize ayırın.ayağa kalkın ve ayak parmaklarınızın üzerine yükselin ve bu şekilde birkaç saniye durun.Daha sonra topuklarınızın üzerine inip sadece topuklarınızın üzerinde birkaç saniye durun.İşe yaradığını göreceksiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise iç organlarınızın ne durumda olduğu.Dışarıdan bakıldığın da zayıf 36 beden bir insan olabilirsiniz.Fakat iç organlarınız yağlı olabilir.Çok fazla şeker tüketmek,yağlı yiyeceklerle haşır neşir olmak ve egzersiz yapmamak iç organlarınızın yağ ile kaplanmasına neden olacaktır.Bu da ileride diyabet hastası olma riskinizi yükseltecektir.

Yemek yerken yediklerinize dikkat etmek çok fazla şekerli yiyecekler tüketmemek,doymuş yağ yerine doymamış yağlar kullanmak sizi bu tür rahatsızlıklardan koruyacaktır.

İş yerinizde gün boyu oturuyorsunuz ve işiniz sürekli bilgisayar başında olmak.Bu şeklide hareketsiz kalmak kalçanız da yağların birikmesine neden olacaktır.

Böyle bir görüntü istemiyorsanız öğle aralarında yürüyüşe çıkın.Eve gelip duşa girdiğiniz zaman vücudunuzu ayak bileklerinizden başlayarak kalbe kadar fırçalayın.Bu şekilde kan akışı hızlanacak ve gün boyu oturmanın olumsuzluklarını biraz olsun atmış olacaksınız.

Kimi zamanda zayıf olsanız dahi yağlar kol altlarında toplanabiliyor.Bu genellikle genetik fakat o bölgeyi çalıştırmamaktan da kaynaklanıyor.Yaptığınız dengesiz diyetler bu bölgede yağlanmanın nedenini hızlandırabilir.

Kollarınızdaki yağlardan kurtulmanın en kolay yolu birer litrelik içi dolu su şişesini egzersiz yapmak için kullanın.Tabi diyetinize de dikkat edin.Günlük yağ alımını dengeleyin ve omega 3 içeren somon,ton balığı gibi yiyecekleri bolca tüketmeye çalışın.

Şikayet edilen bölgelerden bir tanesi de karın bölgesidir.Bu bölgede biriken yağların nedenlerinden biri ise östrojen.Yağ depolanan enzimleri harekete geçiren östrojen yağlanmayı arttırır.Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kadınların karın bölgesindeki yağlanma daha fazladır.Ayrıca kan şekeri seviyesininde yüksek olması önemli bir etkendir.

Sağlıklı beslenmek,alkol kullanıyorsanız azaltmak kan şekerinizin normal seviyeye inmesini sağlayacaktır.Karın bölgesindeki yağlanma kalp rahatsızlığının ya da diyabetin belirtisi olabilir.Kontrol ettirmek yararınıza olacaktır.

10 Kasım 2009 Salı

Bel Çevresindeki Yağlanma İçin Neyapılır

Bel çevresindeki yağlanma için ne yapılabilir?

Karın ile beli çok iyi ayırt etmek gerekir. Çevresini ölçerken, bel için en dar yerden, karın için en kalın yerden ölçü almak gerekir.

Bel çevresi herkes için sorun

Kötü bir beslenme ve hareketsiz bir yaşantı hem karın hem bel bölgesindeki yağlanmaya neden olur. Genelde kadınlarda yan karın bölgesi dediğimiz bel bölgesindeki yağ katmanı özellikle estetik olarak sorun yaratır.

Karın bölgesinde olduğu gibi, beli inceltecek özel ve sihirli bir beslenme modeli asla yok. Tek kural yeterli ve dengeli beslenmek.

Vücudun ihtiyacından az yemek ve o bölgeye yönelik aerobik dayanıklılık ve kassal dayanıklılık egzersizleri yapmak toparlanmaya yardımcı olur.

Bu egzersizi mutlaka yapın

Bel bölgesi için sopa egzersizi yapılabilir;
Dik bir şekilde oturun.
Bir oklavayı omzunuza alın.
Oklava yoksa ellerinizi ensenize koyun.
90 dereceden büyük bir açıyla tutun.
Hareketle birlikte nefes alın ve verin.
Hareket sırasında başınızın dönmemesi için gözlerinizi kapatmayın.
Harekete 1, 2 dakika devam edin.

Bu hareket bel çevresindeki yağların erimesini kolaylaştırırken, yürüyüş ve yüzme gibi sporlarla desteklendiğinde sarkmaları da engeller.

Karın Bölgesel Yağlanma İçin Ne Yapılabilir

Karın bölgesindeki yağlanma için ne yapılabilir?

Karın bölgesi kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm'nin üzerine çıktığı zaman aşırı yağlanmadan söz edebiliriz.

Bu yağlanmaya kötü beslenme, hareketsiz bir yaşantı ve genler sebep olurken ne yazık ki karın, bel, kalça veya basen eriten sihirli bir diyet modeli yok.

Eğer bu iddiaya sahip bir diyet öneriliyorsa ticari amaçlar var demektir.

Bölgesel zayıflatan diyet yok

Dengeli beslenme ilkelerine bağlı kalarak vücudun ihtiyacından daha azını tükettiğimizde yağlar çözülmeye başlar. Sadece karın eriten, özel bir egzersiz programı yok ancak takviye olarak yapabileceğimiz bir takım aktiviteler var.

Yürüyüş, yürüme bandı, yüzme ve benzeri sporlar yaptığımızda vücutta kalori sarfiyatı söz konusu oluyor ve yağın yoğun olduğu bölgelerden çözülmesi daha fazla oluyor.

Bazı kadınlar vücutlarının diğer bölgelerinden kilo kaybına uğrayacakları endişesini taşıyor ama unutmasınlar ve korkmasınlar yoğun olan bölgeden yağ çözümü daha çok olur, az olan bölgeden yağ kaybı daha az olur.

Sarkmalara dur deyin

Sadece yürüyüş yaparak yağları azaltırsak bu bölgede sarkmalarla karşılaşabiliriz.

Bölgesel egzersizlerle büyük kas gruplarını çalıştırarak, karın kaslarını güçlendirici egzersizler yaparak yağ dokusunun altındaki kası güçlendirdiğimizde sarkmayı da önleriz.

7 Kasım 2009 Cumartesi

"Türk Usulü Diyet"

"Türk Usulü Diyet"


Türk Kalp Vakfı'nın beslenme uzmanı Dr. Sumru Özbay, geleneksel yemeklere düşkün biz Türklere özel bir sağlıklı beslenme listesi hazırladı. Bu diyetin incelikleri şöyle:Hamur işlerinden uzak duracağız. Şiş kebap, döner, köfte ekmek, mantı, kadayıf ya da baklavayı haftada bir yiyebileceğiz. O da yanında ayran ya da salatayla.
45 yaşın üzerindeyseniz bu yiyeceklere yan gözle bile bakmayacaksınız.
Bu gıdalar damar tıkanmalarına, beyin kanamalarına, hipertansiyona ve enfarktüse neden olur. En önemlisi ise kandaki kolesterol düzeyini yükseltir.

1.5 tabak mantı 2 adet lahmacun, 2 dilim pizza, 3 dilim böreğe eşittir.
Yemeklerde hayvansal ve katı yağ yerine zeytinyağı ve bitkisel yağ kullanılmalı.
Maden suyu, soda, meşrubat, kola gibi içecekler az tüketilmeli.
Pasta, kek, kurabiye gibi aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalı.

Meyveler yemekten 2 saat sonra tüketilmeli.
Domates, salatalık, marul, şekersiz çay, kahve ve ıhlamur istenildiği kadar içilebilir.

'Kibrit kutusu' kuralı geçerli

Sabah: Çay, 2 kibrit kutusu peynir (60 gram), 5 adet zeytin, 1 tatlı kaşığı bal - reçel, salata, bir ince dilim ekmek.

Öğle: 5 köfte kadar et, tavuk, balık, 6 - 7 yemek kaşığı sebze yemeği veya 6 - 7 yemek kaşığı kurufasulye, nohut, salata, 1.5 su bardağı yoğurt, 2 ince dilim ekmek.

Ara: 2 porsiyon meyve veya 1 kibrit kutusu peynir, 1 adet galeta.

Akşam: Öğlenin benzeri + 2 porsiyon meyve, 1 kibrit kutusu peynir, 1 adet galeta.

Bir ince dilim ekmek yerine 1 kase çorba, 2 yemek kaşığı pilav - makarna ya da 1 orta boy haşlanmış patates yiyebilirsiniz.

Öğrenci Diyeti"

Öğrenci Diyeti"


Bu diyete ara öğün olarak hergün saat 10:00'da ve 16:00'da 150 gram meyve ekleyebilirsiniz. Diyet esnasında bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Ayrıca hergün bir saat yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. Diyet süresi içerisinde günün herhangi bir saattinde çiğ sebze tüketmek serbestir.


1. Gün

Sabah Şekersiz bir bardak meyve suyu,
bir ince dilim light ekmek,
40 gram peynir domates ve salatalık

Öğlen 50 gram light ekmek,
tavuk söğüş,
bir bardak ayran,
bir tabak az yağlı salata

Akşam Bir kase mercimek çorba,
180 gram ızgara köfte,
üç yemek kaşığı light yoğurt ve salata
2. Gün

Sabah Şeker çay, bir adet yumurta,
iki ince dilim light ekmek,
beş adet zeytin,
domates ve yeşil biber

Öğlen Bir adet sosisli sandviç (ketçap ve mayonesiz),
200 gram portakal,
bir tabak yağsız salata

Akşam 140 gram kıymayla hazırlanmış ıspanak yemeği,
iki yemek kaşığı pilav,
100 gram light yoğurt ve salata
3. Gün

Sabah Şekersiz ıhlamur,
bir adet yağsız tost,
bir elma,
domates ve salatalık

Öğlen İki adet hamburger köftesi,
üç – dört kızarmış patates,
bir tabak az yağlı salata

Akşam Bir tavuk but (derisiz),
bir yemek kaşığı makarna,
üç yemek kaşığı zeytinyağlı sebze ve salata
4. Gün

Sabah Şekersiz bitkisel çay,
iki yumurtayla omlet,
bir dilim light ekmek,
domates ve salata

Öğlen Yarım pizza,
bir haşlanmış patates,
bir bardak ayran ve salata

Akşam İki adet kabak dolma,
iki kibrit kutusu peynirli börek,
bir çay bardağı yoğurt ve salata
5. Gün

Sabah Şekersiz çay, iki sosis ızgara,
bir dilim light ekmek,
domates ve salata

Öğlen 140 gram dil füme veya dana jambon,
bir tabak yağsız salata

Akşam 210 gram karışık ızgara ve salata
6. Gün

Sabah Şekersiz limonata,
kaşarlı omlet (yağsız),
25 gram kepek ekmeği ve salata

Öğlen 100 gram beyaz peynir,
bir portakal salata

Akşam Balık serbest,
bir kibrit kutusu helva
7. Gün

Sabah Şekersiz çay,
20 gram kaşar peyniri,
40 gram light ekmek,
bir domates ve salata

Öğlen 300 gram yoğurt,
200 gram karnabahar haşlama,
bir dilim light ekmek ve
salata
Akşam Meyve salatası serbest

Çalışan İnsanın Diyeti"

Çalışan İnsanın Diyeti"


Çalışan insanlara yönelik hazırlanmış olan bu diyet, toplam 1280 kalori içeriyor. Diyete başlamadan önce, sabah aç karına giyinmeden tartılın. Bir mezura yardımıyla belirlediğiniz vücut ölçülerinizi bir yere kaydedin. Ayrıca, diyete başlamadan önce bir diyet uzmanına veya doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin. Çalışan insan diyetini aynen uygularsanız, bir ayda yaklaşık olarak 4,6 kilo verebilirsiniz.1. Gün

Sabah Şekersiz çay
30 gram beyaz peynir
25 gram kepek ekmeği
domates ve salata

Kuşluk (Saat 10'da) 100 gram meyve (muz hariç)

Öğlen 2 yumurtayla hazırlanmış menemen
25 gram light ekmek ve salata
İkindi (Saat 16'da) 100 gram meyve

Akşam 200 gram tavuk ızgara
1 tabak yağsız salata
2. Gün

Sabah Şekersiz limonlu çay
1 ince dilim salam
25 gram ekmek
domates ve salatalık

Kuşluk (Saat 10'da) 100 gram meyve

Öğlen Yarım porsiyon yağsız döner
1 bardak ayran ve salata
İkindi (Saat 16'da) 100 gram meyve

Akşam 200 gram bonfile
az yağlı salata
3. Gün

Sabah Şekersiz limonlu ıhlamur
1 adet yağsız tost ve salata

Kuşluk (Saat 10'da) 100 gram meyve (muz hariç)

Öğlen 3 adet sosis ızgara
½ haşlanmış patates ve salata

İkindi (Saat 16'da) 100 gram meyve

Akşam Balık (hazırlanışı serbest)
2 parça kibrit kutusu büyüklüğünde helva
salata
4. Gün

Sabah 250 gram light süt
100 gram meyve
1 dilim ekmek

Kuşluk (Saat 10'da) ¼ simit

Öğlen 150 gram ızgara köfte
1 porsiyon patlıcan salata
25 gram light ekmek ve salata

İkindi (Saat 16'da) 100 gram meyve

Akşam Meyve salatası, serbest
5. Gün

Sabah Şekersiz çay
25 gram kepek ekmeği 30 gram kaşar peyniri
1 domates ve salatalık

Kuşluk (Saat 10'da) 100 gram meyve (muz hariç)

Öğlen ½ pizza
1 bardak ayran ve salata

İkindi (Saat 16'da) 1 bardak meyve suyu
4 adet diyet bisküvi

Akşam 4 kalem pirzola
1 zeytinyağlı enginar
1 dilim light ekmek ve salata
6. Gün

Sabah 1 bardak meyve suyu
1 adet poğaça
6 tane zeytin

Kuşluk (Saat 10'da) 400 gram light yoğurt
25 gram kepek ekmeği
200 gram havuç haşlama

Öğlen 2 yumurtayla hazırlanmış menemen
25 gram light ekmek ve salata

İkindi (Saat 16'da) 100 gram meyve

Akşam Karışık ızgara, serbest
Az yağlı salata
7. Gün

Sabah Şekersiz çay
2 adet sosis ızgara
1 dilim kepek ekmeği
domates ve salata

Kuşluk (Saat 10'da) 100 gram meyve (muz hariç)

Öğlen 1 porsiyon ton balıklı sandviç
1 bardak ayran

İkindi (Saat 16'da) ½ mısır

Akşam 180 gram salçalı biftek
100 gram haşlanmış patates ve mantar
1 porsiyon az yağlı salata


Diyete istediğiniz kadar süzülmüş yağsız çorba ve yeşil yapraklı sebze ilave edebilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek için, hazır dondurulmuş sebzelerden faydalanabilirsiniz.

Gençler İçin Diyet

Gençler İçin Diyet"


Gelişim çağındaki gençlerin sağlıklı beslenmeleri önemli. Sağlıklarını kaybetmeden kilo vermelerini sağlayacak bir diyet listesini aşağıda bulabilirsiniz.Süt Grubu 3 porsiyon
Et Grubu 11-12 porsiyon
Sebze Grubu 5 porsiyon
Meyva Grubu 4 porsiyon
Ekmek Grubu 4.5 porsiyon
Yağ Grubu 2 porsiyon
Şeker Grubu 0 porsiyon
Uyanınca
1 bardak oda sıcaklığında su için

Kahvaltı
1 ince dilim kepekli ekmek
1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 adet söğüş salatalık
1 su bardağı şekersiz süt

Kuşluk
1 porsiyon mevsim meyvesi, ya da 1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 adet galeta

Öğle
4 köfte büyüklüğünde (120 gr) et, tavuk, balık ya da 6 çorba kaşığı susuz sebze yemeği veya 6 çorba kaşığı kuru fasulye, nohut ya da yeşil mercimek
1 su bardağı kaymaksız yoğurt
1 porsiyon yağsız limonlu söğüş salata
1 ince dilim ekmek

İkindi
(15.30'da) 1 porsiyon mevsim meyvesi
(17.30'da) şekersiz çay, 1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir, 1 adet galeta

Akşam
20.30 ya da 21.30'da
Öğle yemeğinin benzeri
1 porsiyon mevsim meyvesi

İstenirse 22.30'da
1 kibrit kutusu kadar yağsız beyaz peynir
1 galeta

Yatarken
1 bardak oda sıcaklığında su

Besinleri Gruplandırarak Kilo Verme Diyeti

Besinleri Gruplandırarak Kilo Verme Diyeti"


Besin maddelerini ‘ayrıştırarak' diyet uygulama kavramını ortaya koyan kişi, belki çoğunuzun bildiği gibi Michel Montignac. Ağız tadından fedakarlık yapmadan ve yedikçe zayıflatan bu yöntemde, gıdalar sınıflandırılıyor. Enerji veren proteinler, glusitler ve yağlarla, enerjik olmayan vitamin, mineral, oligo elementler, lifler ve su aynı anda alınmıyor. Burada vereceğimiz diyet programına göre, iki haftada en az 7-8 kilo verebilirsiniz.
1. Gün

Sabah Bir dilim karpuz ve bir dilim light ekmek

Öğlen 200 gram light yoğurt ve salata (istenilen miktarda)

Akşam Patates salatası; 150 gram patates, domates, biber, marul, soğan ve kimyonla hazırlanabilir.

Gece Cacık; 200 gram light yoğurt ve bir adet salatalıkla yapılmış.
2. Gün

Sabah Çay veya ıhlamur, mantarlı omlet; iki yumurta akı ve bir yumurta sarısı ile yağsız teflon tavada

Öğlen 250 gram karpuz ve bir dilim light ekmek

Akşam 200 gram biftek, balık veya tavuk göğüs ile salata

Gece İki adet salatalık
3. Gün

Sabah 250 gram karpuz ve bir dilim light ekmek

Öğlen Salata ve peynirli omlet; 30 gram beyaz peynir, iki yumurta akı ve bir yumurta sarısıyla yapılmış

Akşam Salata, light ekmek, zeytinyağlı fasulye; bir çorba kaşığı sıvı yağ kullanılarak hazırlanmış

Gece Cacık; 200 gram light yoğurt ve bir adet salatalıkla yapılmış
4. Gün

Sabah Çay veya ıhlamur, 60 gram beyazpeynir, domates, salatalık ve biber

Öğlen Çılbır; iki yumurta akı ve bir yumurta sarısı ile 200 gram light yoğurtla hazırlanabilir.

Akşam Salata ve 200 gram tavuk göğüs veya biftek sote (biber ve soğan eklenebilir)
5. Gün

Sabah Çay veya ıhlamur, istendiği kadar közlenmiş biber, salatalık ve bir dilim kızarmış beyaz ekmek

Öğlen 200 gram balık, tavuk göğüs veya biftekle salata

Akşam Salata, fırında veya güveçte yağsız türlü sebze; mantar, patlıcan, kabak, taze fasulye, domates, biber ve soğan kullanılabilir.

Gece 250 gr. karpuz
6. Gün

Sabah Çay veya ıhlamur, 60 gram iki kibrit kutusu ölçüsünde beyazpeynir, domates, salatalık ve biber

Öğlen 250 gram karpuz ve bir dilim light ekmek

Akşam Közlenmiş patlıcanla istenildiği kadar salata ve bir dilim light ekmek

Gece Cacık; 200 gram yoğurt ve bir adet salatalıkla yapılmış
7. Gün

Sabah Çay veya ıhlamur, iki adet haşlanmış yumurta

Öğlen Mantar sote, salata ve bir dilim light ekmek

Akşam 250 gram karpuzla bir dilim light ekmek

Gece Cacık; 200 gram light yoğurt ve bir adet salatalıkla yapılmış

1100 Kalorilik Diyet"

1100 Kalorilik Diyet"


Bu diyete ara öğün olarak hergün saat 10:00'da ve 16:00'da 150 gram meyve ekleyebilirsiniz. Diyet esnasında bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Ayrıca her gün bir saat yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyin. Diyet süresi içerisinde günün herhangi bir saattinde çiğ sebze tüketmek serbestir.


Sabah Şekersiz çay veya sütlü çay, bir dilim ekmek (esmer ekmek 40 gram), 10 gram terayağı veya bunun yerine 1 yumurta, 40 gram beyaz peynir.

Kuşluk (Saat 10'da) Bir bardak ayran

Öğlen İçinde 60 gram tavuk eti veya 1 lop yumurta konularak yapılmış bir sandviç, 1 salatalık, 1 domates, 1 meyve (1 elma, 1 portakal, kiraz veya 2-3 erik).

İkindi (Saat 16'da) Sütlü çay veya 150 ml. Ayran

Akşam Bir tas yağsız etsuyu (Hazır paketler de kullanılabilir),
100 gram yağsız et veya tavuk veya haşlanmış balık eti,
bir tabak haşlanmış sebze (Ispanak, pırasa, lahana, semizotu, kabak, yeşil fasulye vs. Birkaç yaprak marul veya havuç rendesi veya 1 domates, 1 dilim ekmek (mümkünse esmer ekmek, 40 gram).

Günlük yaşam içinde her zaman bu tür planlanmış diyetlerin uygulanması zor olduğundan, daha pratik olarak uygulanabilecek ve kilo verme konusunda daha yavaş tempolu sonuç verecek olan diyetler de uygulanabilir. Ancak bunlar yenmesi sakıncalı olan ve olmayan besin maddeleri olarak bie liste halinde uygulanan programlardır.

Bu listeye göre beslenme uygulandığı takdirde alınan sonuçlara göre istenen kiloya düşülene kadar bu uygulama devam ettirilebilir.

Yasaklılar: Şeker ve şekerli besinler, her türlü şeker veya glikoz konarak yapılmış hazır yiyecekler.

Bal, şurup, şeker konarak yapılmış meyve suları, glükoz veya şeker konarak hazırlanmış gazozlar, kolalı içkiler, diğer meşrubatlar vs. Kuru meyveler (Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, leblebi, fındık, fıstık vs.), her türlü sos, mayonez, krema, tarator vs, dondurma, jöle, bisküvi vs.

Yenmesi kısıtlanacak olanlar: Sevilen yemekler bir porsiyondan fazla alınmamalı ve alkollü içkiler kısıtlanmalıdır. Etler yağsız olmalı, yemeklerin az yağlı ve sebzelerin haşlanmış olması sağlanmalıdır.

Bu bilgilerin ışığında kilo vermek için ölümüne diyet yapmanın veya hayatınızı karartmanın ne kadar anlamsız ve yanlış olduğunu siz de anlayacaksınız. Bu nedenle klasikleşmiş ve şablonlar halinde verilen diyet programlarını körü körüne uygulamaya değil, yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Tatlı Krizine Özel' Diyetler"

Tatlı Krizine Özel' Diyetler
Havanın kapalı olduğu, evlerimizde mahsur kaldığımız kış günleri, depresyon hastalığının da en çok görüldüğü mevsim olma özelliğini taşıyor. Kadınlar depresyon ve adet öncesi dönemde şiddetli tatlı krizleri yaşıyor. İşte krize özel diyet.

Depresyon dönemleri ve adet öncesi bir haftalık zaman dilimi, kadınların kabusu olmayı sürdürüyor. Çünkü adet döneminde östrojen, prolaktin, tiroid hormonlarının seviyesindeki artışlar kadınlarda tatlı krizlerine yol açıyor.

Adet döneminde artış gösteren östrojen hormonu nedeniyle enerji açığa çıktığını belirten Alman Hastanesi Beslenme Uzmanı Hale Taşkın, “Enerji de tatlı besinlerde olduğundan tatlılara yönelme oluyor” diyor. Peki kadınlar bu tatlı krizlerini önlemek için ne yapmalılar? Hale Taşkın'a göre, kadınları zora sokan ve sonraki aylarda birbiri üstüne binen kilolarla kendini gösteren krizi baskılamak doğru değil. Yani bu dönemde hamur işi tatlılar yerine, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt yiyerek durumu hafifletmek mümkün. Ayrıca meyveli yoğurt ve sütlü tatlılar grubu (sütlaç, kazandibi, muhallebi) kadınlarda 25 yaşından sonra yüksek oranda ortaya çıkan kalsiyum ihtiyacını da karşılıyor. Adet öncesi dönemde 2. 3 günde bir sütlü tatlı yemek krizin etkisini hafifletebiliyor. Birçoğumuzun vazgeçemediği çikolatayı küçük parçalar halinde çok az tüketmemiz gerekiyor.Sendrom kahvaltısı böyle oluyor

Adet öncesi sendromuna mı girdiniz? Açlık krizi sizi çikolatalara mı yöneltti. Hemen durun orada. Sizin için diyetisyen Hale Taşkın'ın hazırladığı “sendrom kahvaltısı”na buyurun. İşte önerilerimiz:

Sabah Kahvaltısı: Şekerli süt, beyaz beynir (2 dilim), domates salatalık, bir iki tatlı kaşığı bal veya reçel, 2 dilim ekmek.

Ara: Bir porsiyon sütlü tatlı (muhallebi, sütlaç, kazandibi)

Öğle yemeği: Bir kase çorba, bir porsiyon sebze yemeği, salata ve komposto.
Ara: Bir gofret yenebilir, kalorisi düşüktür

Akşam: 100. 150 gram et (3. 4 köfte), salata, 2 dilim ekmek

Ara: Aşure, kabak ve ayva tatlısı olabilir.


Öğünlerinizi bu özel listeye göre düzenlemenin ve sütlü tatlılar tüketmenin dışında neler yapabilirsiniz? Şimdi de bunlara bir göz atalım:

1. Hayatınızdaki erkeği eğitin: Hayatınızdaki erkeği, sizi tatlılarla ayartmaması konusunda eğitin. Bu konuda yazılmış kitapları, yazıları okumasını sağlayın. Siz tatlı bariyerini aşmaya kalkışsanız da mücadelenizde size yardımcı olması konusunda ondan destek isteyin.

2. Perhiz yapın: Bu dönemde karbonhidratları azaltmak açlık krizlerini önler. Meyve suyu içmeyin, kavun veya elma tüketmeye özen gösterin. Sadece bir öğün elma yeyin.

3. Kafeini yok sayın: Kahve, çay, cola ve çikolata adet öncesi sendromunu artırır. Bu dönemde mümkün olduğunca kafeinden uzak durun.

4. Alkole yaklaşmayın: Alkol aslında saf şekerdir ve hemen yağa dönüşür.

5. Yiyecek alerjisine dikkat: Alerjiniz olan besinleri tüketirseniz etkisini artırmış olursunuz.

6. Jimnastik yapın: Adet öncesi dönemde haftada 3 veya 5 seans halinde jimnastik yaparsanız kaslarınız rahatlamış olur.


Alternatif şekerler tüketin
Tüm bunlara rağmen şeker, çikolata ve başka tatlılardan uzak duramıyorsanız, bir önlem daha alabilirsiniz. Diş Dostu Vakfı'nın Türkiye temsilcisi Selda Alemdar, günümüzde Xylitol, isomalt, maltitol, mannitol ve sorbitol gibi doğal tatlandırıcılarla üretilen şekerlerin ağızda asit oluşturmadıklarını söylüyor. Şemsiye altında gülen diş logosuyla satılan bu ürünler, dişlere zarar vermeyen ürünlerden oluşuyor.


5 Adımda sağlıklı gülüşler
1. Düzenli olarak dişhekiminizi ziyaret etmek, saklı problemlerin ortaya çıkmasını sağlar.

2. Dişlerinizi günde bir kez diş ipi ile temizleyin. Fırçanın ulaşamadığı birçok yere ulaşır çünkü.

3. Öğün aralarında atıştırmaktan kaçının.

4. Şişkin, kırmızı, kanayan dişetleri, kötü nefes kokusu dişeti hastalığının işaretidir.

5. Günde iki kez 2,5-3 dakika dişlerinizi fırçalayın.

Bölgesel zayıflama nedir?

Bölgesel zayıflama nedir?

Bölgesel zayıflama vucudun göbek, bel, basen bölgelerinde biriken yağların yok edilmesi için kullanılan yöntemlerdir.

Ultrasonik zayıflama bu amaçla kullanılan yeni bir zayıflama yöntemidir.
Yapılan bilimsel çalışmalar ultrasonik zayıflama sisteminin etkin ve güvenli olduğunu göstermiştir.

Gelişmiş Avrupa birliği ülkelerinde de bizim kullandığımız bu cihaz yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özellikle diyet ve spora rağmen kurtulamadığınız bölgesel yağ birikintilerine uygulanır. Bu vücut bölgelerindeki yağ dokuyu eriterek, yağ hücrelerinin bütünlüğünü bozarak buradan uzaklaştırılmalarına yardımcı olur.

Bölgesel zayıflama için
hangi yöntemler kullanılmaktadır?


1.Liposuction bölgesel yağları ameliyatla vakumlamak suretiyle bölgeden alan cerrahi bir yöntemdir.

2. Lipoliz adı verilen ve birtakım kimyasal maddelerin deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanarak yağların eritilmesi yöntemi kullanılmakta idi. Fakat sağlık bakanlığı kullanılan kimyasalların insan sağlığına zarar verme kaygısı ile bu uygulamaları yasakladı.

3. Ultrasonik bölgesel zayıflama yöntemi bu yöntemlerin ameliyatsız ve ilaçsız bir alternatifidir. En yeni seçeneklerdendir.

5 Kasım 2009 Perşembe

bölgesel zayıflama yöntemi

bölgesel zayıflama yöntemi

Yeni sistemi Dr. Levent Türbedar şöyle açıklıyor: Ultrakavitasyon sistemi nedir? Nasıl çalışır? Ultrakavitasyon sistemi, bölgesel yağlanma ve selülitle ultrason yardımıyla savaşan, cerrahi olmayan bir yöntemdir. Cildin dış yüzeyine uygulanan yeni ultrasonun yayılması, yağ dokusundaki hücre sıvısında ani ve yüksek basınç değişikliklerine neden olur. Bununla birlikte oluşan köpüklenme önce genişleme, sonra patlama yaratır.

Kavitasyon denilen bu etki; yağı sıvılaştırıp hücrelerin duvarlarını tahrip ederek depo yağların yapısını bozar. Bu dokudaki yağ hücreleri ve açığa çıkan yağ asitleri parçalanarak, lenf yolları sayesinde buralardan uzaklaştırılmaya çalışılır. Serbestleşen bu yağlar, adalelerde yakılarak ya da üriner sistem ve karaciğer yoluyla vücuttan dışarı atılırlar. Biz bu teknolojiyi önceden tecrübe sahibi olduğumuz hipoosmolar lipotomi yöntemiyle beraber kullanarak bahsedilen etkili sonuçları alıyoruz.

Zaten tavsiye edilen ve bilimsel olarak da ispatlanmış gerçek etki mekanizması da bu metot ile elde edilmektedir. Hangi amaçlar ile uygulanır? Kurtulmak istenilen, yerleşmiş bölgesel yağları öncelikle eritmek, selülitli bölgelerin görünümünü azaltmak için kullanılan güçlü bir sistemdir. Makinenin bir diğer özelliği de ayarı değiştirilerek güçlü ultrason dalgaları aynı zamanda cilt sıkılaştırması için fayda sağlamaktadır. Uygulamanın ağrı ve acı verme durumu söz konusu mudur? Ultrakavitasyon yöntemi, yazılımı sayesinde etkinleştirilmiş, kuvvetlendirilmiş, güvenli ve acısız bir ultrason uygulamasıdır. Cerrahi işlem gerektirmez. Uygulama esnasında ve sonrasında birkaç saat kadar süren hafif bir ısı hissedilebilir. İşlem esnasında işitilen, sadece o kişi tarafından işitilen yüksek bir vızıltı olmaktadır, işlem biter bitmez ses de kesilmektedir.

Tedavi süreci nasıldır? İki yöntem ile de kullanılır. 1. Islak yöntem: Hipoozmolar sıvı enjeksiyonu yardımıyla, yağ hücreleri şişirilir. Böylece sıvılaştırma ve patlatma daha etkin biçimde gerçekleştirilir; buna hipoosmolar lipotomi diyoruz. Bu yöntem ile 1 seansta veya 15 gün aralıklar 3 seansta amaca ulaşılabilir. Bu ıslak yöntem dediğimiz tedaviler daha sonrasında lenf drenaj yöntemleriyle de desteklenir. 2. Kuru yöntem: Sıvı verilmeden o bölge de direk uygulama yapılır, 6-8 seansta daha yavaş bir süreçte sonuç alınır. Haftada 1 gün uygulanır. İğneden korkanlar için tavsiye ediyoruz, diğer sistemlerle de desteklenebilmektedir. Ultrakavitasyon Liposuction’dan hangi özellikleri ile ayrılır? Avantajları nelerdir?

Zaruri olarak liposuction veya abdominoplasti karın germe dediğimiz yöntemleri gerektiren durumlar dışında, ameliyatsız çözüm arayan kişiler için teknolojiyle birlikte tıbbın varabileceği en üst düzeyde ve gerçek sonuçlar vaad eden, bilimsel bir alternatiftir. Her ne kadar dikkatli ve özenli çalışılsa da ondülasyon dediğimiz dalgalanmalar liposuctionun görülen en sık komplikasyonudur. Kaldı ki liposuction lokal bir kilo verdirme yöntemi gibi uygulandığında, o bölgelerden fazla yağ alınabilmesiyle kişilerin gerçek sorunun ancak bir kısmını çözebilmektedir. Daha sonra, ilerleyen yaşlarda kilo alındığında düzensiz şişlikler oluşabilmekte, bu sefer daha başka estetik ve ruhsal sorunlar ortaya çıkabilme ihtimali hep mevcut olacaktır.

Bu yeni geliştirilmiş ultrakavitasyon cihazı, özellikle yağ dokularına seçici olarak etki eden ultrason teknolojisinin bize sunduğu, en güçlü silahlardan biri olmaya adaydır. Yani artık çok daha az vakada liposuction tercih edileceği günler bu kavitasyon teknolojisi sayesinde yaklaşmıştır. Erkeklere de bu uygulamalar yapılabilir mi? Erkeklere uygulama rahatça yapılabilir. Bu sistemde erkek, kadın ayrımı yoktur. Sonuçları görmek için ne kadar süre geçmeli ve bu arada neler yapılmalı?

Özel bir diyet, spor takviyesi gerekmemekle birlikte, nasıl olsa böyle bir uygulama yaptırdım diye fazla yemek yemek kaybedilen yağlara yenisini ekler. Bazen bu yanılgıya düşüldüğünü görmekteyiz. Yine de serbestleşe

Karbonhidrat Diyeti

Karbonhidrat Diyeti

Karbonhidrat diyeti sayesinde istediğiniz öğünde dilediğiniz kadar yiyebilir, bu sayede aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken günlük aldığınız karbonhidrat miktarını azaltmak. şişmanlamamızın en önemli nedenlerinden biri de fazla gıda almamız sonucunda vücudumuzda yağ birikmesi. Vücuttaki bu yağlar genellikle de alınan karbonhidratların yakılmayıp depolanmasıyla oluşur.
Normal bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat ünite miktarı 70- 75 arasındadır. Her gün bu miktarda karbonhidrat alan kişi kilosunu dengede tutar ve şişmanlamaz. 70 ünitenin altında karbonhidrat alan kişi ise kilo verir. Karbonhidrat üniteniz 40-50 ünite arasında kaldığı sürece inmek istediğiniz kiloya kolayca erişebilirsiniz.,
Karbonhidrat diyetini yaparken aç kalmazsınız. Bu sebeple de sinir siteminiz yıpranmaz. Rejim sırasında özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şekerli ve unlu yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır. Bunun yanında listenizde, yumurta, peynir ve balık gibi hem besleyici hem de karbonhidrat değeri düşük besinleri bol bol bulundurabilirsiniz.


Karbonhidrat diyeti sayesinde istediğiniz öğünde dilediğiniz kadar yiyebilir, bu sayede aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken günlük aldığınız karbonhidrat miktarını azaltmak. şişmanlamamızın en önemli nedenlerinden biri de fazla gıda almamız sonucunda vücudumuzda yağ birikmesi. Vücuttaki bu yağlar genellikle de alınan karbonhidratların yakılmayıp depolanmasıyla oluşur.
Normal bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat ünite miktarı 70- 75 arasındadır. Her gün bu miktarda karbonhidrat alan kişi kilosunu dengede tutar ve şişmanlamaz. 70 ünitenin altında karbonhidrat alan kişi ise kilo verir. Karbonhidrat üniteniz 40-50 ünite arasında kaldığı sürece inmek istediğiniz kiloya kolayca erişebilirsiniz.
Karbonhidrat diyetini yaparken aç kalmazsınız. Bu sebeple de sinir siteminiz yıpranmaz. Rejim sırasında özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şekerli ve unlu yiyeceklerden kaçınmak olmalıdır. Bunun yanında listenizde, yumurta, peynir ve balık gibi hem besleyici hem de karbonhidrat değeri düşük besinleri bol bol bulundurabilirsiniz.

Organik besin gerçeği

Organik besin gerçeği

Organik yiyeceklerden gitgide daha sık bahsedilir oldu. Ama piyasada gördüğümüz ve organik olduğu iddia edilen her şey acaba gerçekten organik mi? Eğer organik yiyecekler dünyası kafanızı karıştırıyorsa, merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bu acaba gerçekten daha sağlıklı bir seçenek mi, yoksa vitamin düzeyi değil de sadece fiyatı mı daha yüksek? Gittikçe daha çok yiyecek türü organik etiketine sahip oluyor ve daha çok insan bu yiyecekleri satın alıyor, ama acaba organik yiyecekler hakkındaki gerçek ne?

GERÇEKLER Organik kelimesi, üretimi ve işlenişi esnasında kimyasal ilaçlar ve rutin antibiyotikler kullanılmamış ve genetiği değiştirilmemiş yiyecekler için kullanılıyor. Organik çiftçilik metotları, hayvan gübresine ve toprağın kalitesini sağlamak için her yıl farklı ürün ekmeye dayanıyor. Organik olmayan meyve ve sebzeler, çoğu zaman kimyasallara, kimyasal gübreye, kanalizasyon atığı içeren çamura, yiyecek katkı maddelerine, hatta radyasyona maruz kalabiliyor. Yani organik yiyeceklerin asıl faydası içermedikleri şeylerde. Sertifikalı organik yiyecekler, aslında katkı ve kimyasal maddelerden tamamen arınmış değiller; Avrupa Birliği nin izin verdiği toplam 290 maddeden 32 sine maruz kalabiliyorlar. Organik olduğu iddia edilen her ürünün, kanunen bir sembol ya da numara içermesi (Amerika da sertifika verme hakkına sahip en tanınmış birlik Soil Association-Toprak Birliği) ve hükümet standartlarını karşılaması gerekli. Süpermarketlerde, restoranlarda ve açık pazarlarda satılan birçok organik etiketli (ama sertifikasız) yiyecekte, satıcıların iddialarına güvenmekten başka şansımız yok. (Eğer şüpheye düşerseniz yiyeceğin organik kaynağını sorun.) Bazı pazarlarda ise üzerlerine bir parça toprak döküp, etiketlerini elle yazarak, sebze ve meyvelere organik yiyecek efekti verebiliyorlar. Ama ünlü markalara güvenebiliriz çünkü sattıkları yiyeceklerin organik olmama riskini göze alamazlar.

BİLMEMİZ GEREKENLER 1.
Organik sebze ve meyveler daha yavaş büyür, çünkü büyümeyi hızlandıran katkılar kullanılmaz. Tatları ve kokuları da daha yoğundur. Aynı zamanda daha suludurlar ve bu da besleyici özelliklerini artırır. (Donmuş gıdalar satın almak daha iyidir, çünkü bu sayede vitamin seviyeleri daha uzun süre korunur). Vitamin C seviyesinin organik yiyeceklerde yüzde 22 daha yüksek olduğu belirlenmiştir.Organik sütteki esansiyel yağlar ise normal süttekinden yüzde 70 daha fazladır). 2. Organik et aldığınızda genetik olarak modifiye edilmemiş besinlere daha az maruz kalırsınız, çünkü bunlar hayvanların beslenmesinde kullanılmaz. Ama organik olarak elde edilen et her zaman antibiyotiksiz olmayabilir. Rutin olarak kullanılmasalar da, hayvan sağlığı için kullanılmış olabilirler. 3. Salataların, organik olabilmeleri için klorlu suyla yıkanmamış olmaları gerekir. Bunun yerine, daha az kimyasal bir seçenek olan modifiye atmosfer paketleme yöntemiyle paketlenirler (yüksek konsantrasyonda karbondioksit, düşük seviyede oksijen ve çürümeyi geciktirici etilenler) ama tamamen organik bir salatadan beklediğimiz şey bu değildir. 4. Organik şeker ve yağlar, organik olmayan versiyonları kadar kalori içerirler. Yani organik olsun ya da olmasın, bu besinleri ölçülü tüketmeyi ihmal etmeyin. 5. İstanbul’da organik yiyecekler bulabileceğiniz birkaç adres var. Cumartesi günleri Şişli de kurulan ekolojik pazara uğrayabilirsiniz. Ecolife (www.ecolife.com.tr) ve Citylife mağazaları da birçok sertifikalı organik ürünü bir arada bulabileceğiniz adresler. Ayrıca internet üzerinden, www.naturaturk.com ve www.epazaryeri.org adlı sitelerden sipariş verme imkanınız var.

Tatil Diyeti

Tatil Diyeti

Her gün iki litre, yani 12 bardak su içilecek. * Sabah aç karnına ve gece yatarken mutlaka 2’şer bardak su içilecek. Su yemek arasında değil, ancak yemeklerden bir saat sonra içilecek. * Peynirin, yağın her türü yasak. * Suyun dışındaki tüm içecekler yasak. Soda ve diyet kolalar dahil. * Kahvenin tüm çeşitleri yasak. * Yenmesine izin verilen sebzeler karnıbahar, patlıcan, kabak ve taze fasulye. Patlıcanın sadece közlemesine izin var. Havuç, patates asla yok. * Tuz, şeker kesinlikle yok. Karabiber istenirse kullanılabiliyor. * Konserve yiyecekler, sucuk, pastırma da kesinlikle yok. * Her gün için sadece kahvaltıda bir dilim diyet kepek ekmeği yenebilir. * Süt yasak, diyet yoğurt limitli. Sabah: Bir dilim diyet kepek ekmeği, teflon tavada yağsız olarak çevrilmiş bir avuç taze mantar, bir adet domates, bir adet salatalık (Haftada iki gün katı yumurta yenebilir). 11.00’de bir adet salatalık. Öğle: Bir dilim haşlanmış beyaz tavuk eti veya balık. Üzerine sadece limon sıkılmış bol kıvırcık salata. Bir adet domates, bir adet salatalık. 16.00’da bir adet ekşi elma (Haftada iki gün elma yerine kivi yenebilir). Akşam: Üzerine iki kaşık diyet yoğurt konmuş bir avuç haşlanmış sebze (Öğle yemeğinde balık ya da et yenmişse akşamları sebze yenecek. Böylece sebze-et dönüşümü uygulanacak). Bir avuç haşlanmış taze karides.

Kış Diyeti

Kış Diyeti

(Günlük 1100 kalori)

1. GÜN

Sabah
1 kibrit kutusu beyaz peynir
Kızarmış 1 dilim kepek ekmeği
şekersiz çay
1 haşlanmış yumurta

Öğle
Yağsız salata
2 ızgara köfte

Akşam Üzeri
1 elma

Akşam
Haşlanmış sebze
100 gr. ızgara et
Yarım kase yoğurt

Yatmadan Önce
1 bardak süt

2. GÜN

Sabah
2 kibrit kutusu kaşar peyniri
Kızarmış 1 dilim kepek ekmeği
şekersiz çay
3-4 zeytin

Öğle
1 kase yoğurt
4 ızgara köfte

Akşam Üzeri
1 armut

Akşam
Haşlanmış ıspanak
Izgara balık

Yatmadan önce
1 bardak süt

Kalça ve Bacaklar İçin Egzersizler

kalça ve bacaklar için egzersizler

Seksi bir vücut ve hayatta emin adımlarla yürümenizi sağlayacak mükemmel bacaklar... Bu metot sayesinde kısa zamanda bu isteğiniz gerçekleşecek. Plyometrics sisteminden esinlenerek tasarlanmış bu hareketlerle hem kalori yakıp hem de yağlardan kurtulacaksınız. 2007 senesinde yapılan bir çalışmaya göre haftada iki kez plyometrics egzersizleri yapan dansçılar, yüzde 37 daha fazla güç ve yüzde 8,3 daha çok zıplama performansı kazanmış. Araştırmayı yürüten Skidmore Collegeda öğretim görevlisi Doktor Patricia Fehling, plyometrics egzersizlerini ağırlık çalışmaktan hoşlanmayanlar için etkili bir alternatif olarak öneriyor. "Statik pozisyonlardan dinamik hareketlere geçen beden, vücut kaslarını kendine getiriyor, böylece verimli sonuç alabiliyorsun." - İlk iki hafta boyunca bu hareketleri haftada bir uygulayın, izleyen haftalarda ise haftada iki kez yapmalısınız. Başlarda her egzersizi 10 defa tekrarlarken, daha sonra 10 tekrarlık üç sete kadar arttırmalısınız. Egzersizden sonra esneme hareketleri yapmayı da ihmal etmeyin! CLOCK LUNGE Kalça ve dizleri çalıştırıyor. Ellerini kalçana koyarak sağ bacağınla öne doğru hamle yap, sağ dizini 90 derece kırmalısın A. Pozisyonu koruyarak sağa doğru büyük bir adım at ve tekrar hamle yap B. Geriye doğru adım atarak sağ bacağınla arkaya hamle yap C. 10 kez tekrar edip hareketi sol bacakla da uygula. İpucu: Hareketleri yaparken boynun omurgayla aynı hizada olmalı. STEP-UPS WITH KNEE RAISE Karın, kalça ve dizleri çalıştırıyor. 12-24 parmak yüksekliğinde bir step tahtasına sol bacağınla bas A. Sağ dizini de öne getirip, sağ dizini kalça yere paralel olana kadar kır B. Sağ ve sol bacağını yere getirdikten sonra da hareketi sol bacakla başlayarak tekrarla. 10 defa uygula. İpucu: Ellerine 4 kilogramlık dambıllar alarak biraz daha zorlanmayı deneyebilirsin. SQUAT JUMPS Kalça, diz ve baldırları çalıştırıyor. Bacaklarını omuz genişliğinde açarak ve dizleri 90 derece kırarak çömel A. Kollarını yukarı kaldırıp zıplayabildiğin kadar yukarı zıpla B. Yere inerken dizleri hafifçe kırıp çömel. 10 kez tekrar et. İpucu: Hareketi yaparken kolları kullanmak sana hareket kazandıracak. WOOD CHOPPER Karın, kalça ve omuzları çalıştırıyor. Her iki eline dört kilogramlık bir çift dambıl alarak bacaklarını omuz genişliğinde aç. Dizlerini 90 derece kırarken dambılları yere doğru sarkıt A. Dirseklerini hafifçe kırarak ve karın kaslarını sıkarak ayağa kalk, dambılları da iyice yukarı kaldır B. Dambılları yere indir. Hareketi 10 kez tekrarla. İpucu: Daha fazla kas grubunu çalıştırmak istiyorsan kontrollü hareket etmelisin. LUNGE JUMPS Kalça ve bacakları çalıştırıyor. Bacaklarını birbirine bitiştirerek dirseklerini 90 derece kır. Sağ bacağınla öne doğru hamle yap A. Tekrar ayağa kalkarken kollarını yukan kaldır, dirsekler hâlâ bükülü olmalı. Havadayken bacakların pozisyonunu makas gibi değiştir B. Yere inerken sol bacağınla öne doğru hamle yap C. Sol bacakla başlayarak tekrarla. 10 defa uygula. İpucu: İncinmemek için yere yumuşak inişler yapmalısın. POWER SKIPS Kalça ve baldırları çalıştırıyor. Sağ dizini kalça hizasına kaldırarak mümkün olduğunca yukarı doğru sıçra, bu arada da sol kolunu yukarı kaldır A. Sol bacağın dümdüz olurken sağ dirseğini hafifçe kırmalısın. Sol ayağın üzerine yumuşakça iniş yap. Hareketi diğer kol ve bacağınla da tekrarla B. 10 defa uygula. İpucu: Her sıçrayışta biraz daha yükselmelisin. INCHWORM STRETCH Sırt ve dizleri çalıştırıyor. Bacaklarını kalça genişliğinde açarak yavaşça eğil, dizlerin mümkün olduğunca düz olmalı. Eller yere dokununca ayaklardan 8-12 mesafe uzak olmalı A. Ellerinle ileri doğru yürüyerek sınav pozisyonuna geç B. Sonra ellerinle tekrar geri geri git. Sekiz tekrarlık iki set yapmalısın. İpucu: Vücut, topuklardan başına kadar dümdüz olmalı. FİGURE 4 STRETCH Kalçayı çalıştırıyor. Ayaklarını ve ellerini yere koyup pozisyon aldıkta

1 Ayda !0 Kilo Verdiren Diyet

1 Ayda !0 Kilo Verdiren Diyet

Seylan mutfağının özgün özellikleri diyetinde temelini oluşturuyor. Öğünlerde tüketilecek besinler ve pişirme yöntemleri bağırsakların düzenli çalışmasına, metabolizma hızının artmasına yardımcı oluyor.

Seylan diyetinde öğünler balık, deniz ürünleri -tavuk,sebze ve baharat ağırlıklı. Baharatların ise diyette oldukça önemli bir gücü var kişide hızlı doyma hissi yarattığı gibi az yemesine de yardımcı oluyor. Öte yandan Seylan mutfağını ön plana çıkaran baharatlar ayrıca diyetinize lezzet katmanıza da yardımcı olacak. Seylan diyetinde kullanılacak baharatlar aynı zamanda sağlık açısından da çok değerli.


Köri kilo vermenin sırlarından ilki

Seylan diyetinde yemeklerinizin olmazsa olmaz baharatlarından biri köridir. Yapılan araştırmalar körinin vücutta yağ yakma işlemine katkı sağlayan önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. 10 çeşit baharattan oluşan köri kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve acı kırmızı biberden oluşuyor. Bir çok kanser türüne karşı koruyucu olduğu tespit edilen körinin içerisindeki her bir baharatında ayrı faydası ve etki gücü var. Körinin temel maddelerinden biri olan zerdeçal, Alzheimer ve diyabete karşı koruyuscu rol oynuyor.

Nasıl tüketeceksiniz?

Köri, Seylan diyetinde öğlen ve akşam menüsünde yer alan et ve sebzelerde pişirme esnasında pirinçlerde ise pişirdikten sonra serpme yöntemiyle uygulanıyor.

SABAHLARI ÖZELLİKLE ZENCEFİL

Seylan diyetinde kahvaltı öğününüzde taze ananas yer alıyor.Ananas tercih etmenizi öneriyorum. Gerek ananas gerekse ananasın alternatifi olabilecek greyfurdu bir tatlı zencefil ile tüketmelisiniz. Ananas kan dolaşımını hızlandırmak,vücutta ki sodyum oranını düşürmek kolesterolü düşürmek, tansiyonu düzenlemek ve kan yağlarını azaltmak gibi faydalı işler yapıyor.Buda yüksek tansiyon,kalp hastalıkları,kolesterol gibi problemlerin ve hastalıkların risk oranını düşürmektedir.Taze Ananasın zayıflamada zencefille birlikte kullanımı metabolizmayı hızlandırması bakımından oldukça önemli bir etki mekanizması yaratıyor.Zencefil aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Buda özellikle mevsim dönümlerinde hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

TARÇIN

Seylan diyetinde ara öğünlerin mucizesi ise tarçın.Toz tarçın ara öğün meyvelerinin üzerinde kullanılırken çubuk tarçını demleme yöntemi ile çay olarak tüketmenizi öneriyorum.Ayrıca çubuk tarçın yemekleri pişirirkende kullanmanız geren bir baharat. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir,kan şekerini dengeler.Tarçının bu özelliği son yıllarda araştırma konusu olmuş ve şeker hastalığı üzerindeki faydaları gözlenmiştir.

REZENE

Seylan diyetinde Öğlen ve akşam menülerinizin ana yemeklerini oluştururken kullanmanız önerilen bir başka baharat rezenedir.Rezene sindirimin düzenlemesinde etkili bir güce sahiptir. Eski Mısır ve eski Mezopotamya’da sağlığın anahtarı olarak bilinirdi.Seylan diyetinde de önemli yer alan rezeneyi pişirme esnasında akşam yemeklerinde bolca kullanacağız.Böylelikle hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile şişkinliklerinizden kurtulmanıza da yardımcı olacak.

BALIK
Öğünlerde başta taze tuna(ton) balığı olmak üzere,mezgit,somon yada deniz ürünleri cenneti olan ülkemizin çupra ve levreğini tercih edebilirsiniz.Balığı akşam yemeklerinde özel baharat karışımlarıyla birlikte ağırlıklı buğulama yada fırında pişirme yöntemi ile tüketmenizi öneriyoruz.


HİNDİ YA DA TAVUK
Balığa alternatif olarak hindi yada tavuk göğüs yiyebilirsiniz.Haftada bir yada iki kez kırmızı et tüketebilirsiniz.Yine pişirme esnasında başta köri olmak üzere zencefil,rezene,zerdeçal,karabiber karışımlarını yada bunlardan ikisini kullanarak öğününüzü hazırlayın.

SEYLAN ÇAYI
Özellikle sindirim sisteminde düzenleyici ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. İyi bir antioksidandır.Vücutta metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin atımını sağlar. İçeriğindeki i kafein meta

Zayıflama Yemekten Önce Kahve İçin

ZayıflamaÖnce Kahve İçin Yemekten

Yrd.Doç.Dr. Çetinkalp, diyabet tedavisinde alternatif tıp yöntemlerini anlatırken içinde ne olduğunu bilmeden toz ve bitkilerden medet umulmamasını istedi;

bu konuda tarçın, yeşil çay, kahve ve sirke üzerinde yapılmış çalışmalara dikkat çekti. Doğal besinler açısından tarçının insanlık tarihinin en eski baharatlarından biri olduğunu vurgulayan .

Yrd.Doç.Dr. Çetinkalp, “Tarçından fayda görülmesi için en az 1.5 çay kaşığı alınması gerekiyor. Açlık kan şekerine olumlu etki ediyor ve kötü kolesterolü düşürüyor” dedi.

Yeşil çayın başta kanser olmak üzere yeni damar oluşumu ile ilgili hastalıkların oluşumunun engellenmesine yardımcı olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr. Çetinkalp, “Kanser riskini azaltarak, kötü kolesterolü düşürmekte. Yapılan çalışmalar günde 5 bardaktan fazla çay içenlerin herhangi bir hastalıktan ölme riskinin günde bir fincandan az çay içenlerden daha az olduğunu gösteriyor.

Yine günde 2 veya daha fazla kafeinsiz kahve içilmesi tip 2 diyabet riskini azaltmakta. Ailesinde diyabet öyküsü olanlar ve şişmanlamaya başlayan kişiler için faydalı olabilir. Yine yemekten önce 1 fincan kahve içmek tokluk hissi yaratmakta” diye konuştu.

zayıflamak için bol su için

zayıflamak için bol su için

Hayatımızdaki önemini anlatmaya elbetteki gerek yok fakat nedense ihmal edilerek tüketimini çok düşük oran da tutuyoruz. Oysa ki masa başımız da her zaman bir şişe su bulundurup azar, azar yudum yudum ama sık sık içerekte olsa gün de 2.5 - 3 lt su içmek kesinlikle çok faydalıdır. Peki zayıflama ile ne alakası var derseniz eğer, içilen su metabolizmamızı hızlandırır böylece kilo vermemize yağ yakmamıza yardımcı olur.

Bunun yanın da günlük egzersizlerimiz sırasında susuz kalan vücudun yaşayacağı tehlikelerden bizi uzak tutarak daha verimli bir antrenman süresi geçirmemizi böylece maksimum seviye de verimli yağ yakımı gerçekleştirmemizi sağlar.

Spor yaparken su içmek, kramplara engel olur, kalp bimize faydalıdır, metabolizmayı canlandırır, ve daha verimli olmamızı daha fazla yağ yakmamızı sağlar.

Yemeklerden, diğer içeceklerden aldığımız sıvı ile normal içme suyu birbirine karıştırılmamalıdır. Yani eğer gün de 1 lt coca-cola içtiyseniz, bunla birlikte 0,5 lt su içtiyseniz sizin o gün için tükettiğiniz su miktarı 0,5 lt dir coca-cola’yı sayamazsınız. Elbette ki buna meyva suları da dahildir.

Bölgesel İncelme ve sıklaşmada Tam Etki

Bölgesel İncelme ve sıklaşmada Tam Etki

Acı Cehre kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren fazla kilolarınızı vermeye yardımcı olan ve 1 ay gibi kısa sürede bile fazlalıklarınızı verebileceğiniz bir gıda takviyesidir. Acı Cehre Avrupa da diyet ürünleri listesinde üst sıralarda yer almakta olup, tamamen doğal ve birçok bilim adamı tarafından konu alınmıştır.

Akşam Kullanın Sabah Hafifleyerek Uyandığınızı Hissedin!


Yanlış duymadınız Acı Cehre Kullanımdan hemen sonra (2-4 saat içerisinde) etkisini göstermeye başlayacaktır.İlk günden itibaren sindirim ve dolaşım sisteminizi düzenleyerek metabolizma hızınızı artırmaya yönelik etki gösterir.Bağırsakları düzenleyici, temizleyici, hücreleri yenileyici ve cildi sıkılaştırıcı özelliği ile de zayıflama esnasındaki cilt sarkmalarını önlemeye yardımcıdır. Bu mucize kekikli acı cehre tableti ile bir aylık kullanımda herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Bölgesel incelme ve sıkılaşmada tam etki!

Göbek, bel ve basen bölgesindeki yağlanmalarınızdan kurtulurken diğer yandan da sıkılaşma sağlarken, selülitlerinizden kurtulmanıza Kekikli Acı cehre tableti yardımcı olacaktır.

Kekikli Acı Cehre Kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra kolesterolü dengelemede, idrar söktürücü özelliği ile de prostat ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olan gıda takviyesidir.

Toksinlerin vücut dışına atılmasına yardımcı olarak metabolizmanın hızlanmasına,
Vücutta biriken yağların yakılmasına,

Selülit ve kırışıklık oluşumunun giderilmesine,
Bağırsak düzenleyici etkisine sahip olmasından dolayı mide rahatsızlıklarında karın bölgesindeki şişkinliğin,hazımsızlığın,midede oluşan gaz sıkıntısının giderilmesinde,
Obeziteli hastalarda tokluk hissini yaratarak fazla yemek yememelerine,
Diyabetik hastalarda kan şeker seviyesinin ayarlanmasında,
Kolesterol Bozukluğu olan hastalarda;LDL -(Kollesterolü azaltmaya) HDL -(Kolesterolü yükseltmeye)yardımcı olur.

Kekikli Acı Cehre steril koşullarda Türk Gıda Kodeksine uygun olarak T.C Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın 03.06.2009 tarihli G-34-6728-00001-6 izni ile üretilmiştir.


Bir adet kekikli acı cehre tableti 600 mg’dır ve 1 kutuda 60 tablet bulunmaktadır.


Kekikli Acı Cehre zayıflamaya yardımcı tabletin en önemli özelliğinden birisi de tamamen bitkisel olup içerisinde kimyasal madde bulundurmadığından vermiş olduğunuz kiloları ürünün kullanımını bıraktıktan sonra dikkat edildiği takdirde geri almıyor olmanızdır. Bu sayede tamamen Bitkisel ve Doğal şekilde Sağlıklı Zayıflama sağlamış olacaksınız.